32,2 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia, 2022

Morawiecki: Polska wspiera naród białoruski, szanując jednocześnie niezależność Białorusi

26,463FaniLubię

Szef polskiego rządu spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównymi tematami rozmów były – sytuacja na Białorusi, wsparcie białoruskich władz udzielane Rosji w konflikcie z Ukrainą, działalność białoruskiej opozycji demokratycznej oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Foto: www.gov.pl/web/premier/premier-mateusz-morawiecki-spotkal-sie-z-liderka-opozycji-bialoruskiej-swiatlana-cichanouska
Foto: www.gov.pl/web/premier/premier-mateusz-morawiecki-spotkal-sie-z-liderka-opozycji-bialoruskiej-swiatlana-cichanouska

Opór białoruskiej opozycji wobec rosyjskiej agresji w Ukrainie

Białoruska opozycja prezentuje zdecydowaną i antywojenną postawę wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Część Białorusinów aktywnie włączyła się w walkę po stronie Ukrainy – utrudniając przemieszczanie się wojskom rosyjskim na terenie Białorusi. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W maju otwarto Przedstawicielstwo Biura Swiatłany Cichanouskiej w Kijowie. Ma ono służyć m.in. rozwiązaniu problemów diaspory białoruskiej na terenie Ukrainy oraz budowie zaufania białorusko-ukraińskiego.

Agresywna retoryka reżimu Białorusi wobec Polski

Jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Białorusi – postępującą militaryzacją oraz zagrożeniem włączenia się białoruskiej armii w wojnę. Reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi agresywną retorykę przeciwko Polsce oraz kontynuuje represje wobec swoich obywateli. 

Wspieramy białoruskie społeczeństwo obywatelskie. Aktywnie angażujemy się w koordynację międzynarodowej pomocy humanitarnej i rozwojowej na rzecz Białorusinów. Ewentualny dialog z władzami w Mińsku jest uzależniony od uwolnienia więźniów politycznych oraz przeprowadzenia reform politycznych z udziałem demokratycznej opozycji.

Wcześniejsze spotkanie z białoruską liderką opozycji

We wrześniu 2020 r. – przy okazji przekazania kluczy do nowej siedziby Białoruskiego Domu w Warszawie – szef polskiego rządu spotkał się z Swiatłaną Cichanouską oraz z diasporą białoruską. Głównym tematem tamtejszych rozmów premiera z liderką białoruskiej opozycji była również sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Podczas rozmów premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera naród białoruski, szanując jednocześnie niezależność Białorusi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content