-1,8 C
Warszawa
niedziela, 3 grudnia, 2023

Z Polski wyruszył legion – Halina Spasowska

26,463FaniLubię

Tysiące ochotników z całego świata chce walczyć z Rosją, po stronie Ukrainy, wraz z ukraińskimi obrońcami ojczyzny.

Blisko 20 tys. ochotników z 52 krajów świata zgłosiło się, by walczyć po stronie Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą. Z Polski wyruszyła do Lwowa 100. osobowa grupa.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W Legionie Międzynarodowym walczyć ma 16 tys. zagranicznych ochotników „broniących Ukrainy, Europy i świata” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w filmie opublikowanym na Telegramie. Tymczasem według ukraińskich przedstawicieli, zgłosiło się ich znacznie więcej.

„Rozpatrywane są wnioski od tych ochotników. Mobilizacja wolnych ludzi świata jest po prostu imponująca. Dziś jadą do nas doświadczeni weterani i ochotnicy z 52 krajów świata. To jest ich pragnienie – nie zatrudniliśmy ich, nie motywujemy ich w żaden sposób. To jest ich chęć walki po stronie dobra. Nie jestem upoważniony, by ujawniać dokładną liczby obcokrajowców, którzy już bronią Ukrainy z bronią w ręku. Ale łączna liczba wniosków zbliża się do 20 tys” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Trzy tysiące ochotników z USA chce wstąpić do Legionu Międzynarodowego, by bronić Ukrainy przed rosyjską inwazją, jeszcze więcej osób zgłasza się z innych krajów, głównie państw postsowieckich takich jak Gruzja czy Białoruś – poinformował przedstawiciel ambasady ukraińskiej w Waszyngtonie w radio Głos Ameryki (VoA).

Wiadomo o kilkudziesięciu ochotnikach z Portugalii, którzy już na początku tygodnia skontaktowali się z attache wojskowym ambasady Ukrainy w Lizbonie i wyjechali na wschód. Są tam m.in. byli żołnierze i komandosi.

Stu osobowy legion wyruszył z Polski

W sobotę 5 marca 2022 z Krakowa do Ukrainy wyruszyła polska formacja zbrojna. Inicjatorem tej formy pomocy w Polsce jest Adam Słomka – polski polityk, przewodniczący KPN, działacz opozycji demokratycznej w PRL. W latach 1991-2001 był posłem na Sejm I, II i III kadencji. Od lat angażuje się w sprawy związane z Ukrainą, brał udział w podpisaniu porozumienia z Ukrainą w 1987 roku w Monachium, zajmował się uchwałą o uznaniu niepodległości Ukrainy, przebywał na Majdanie podczas walk na barykadach, a teraz sformował Legion Polski, który wyruszył walczyć u boku Ukraińców i wesprzeć Polaków, wciąż przebywających na niebezpiecznym terytorium objętym wojną. W sobotę 5 marca 2022 zebrani ochotnicy wyruszyli do Lwowa.

Do Lwowa pojechała 100. osobowa grupa – Legion Polski, uformowany przez Konfederację Polski Niepodległej (KPN). Na jej czele stoi Adam Słomka komendant Legionu Polskiego, walczący o niepodległość Polski w rzeczywistym i w realnym wymiarze – także dzisiaj. Antykomunistyczni Działacze Niepodległościowi w PRL wystosowali również apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zalegalizowanie walki Polaków legionistów na Ukrainie.

5 marca 2022, Kraków, Oleandry 2, godzina 13:00 – stąd wyruszył Legion Polski do Ukrainy pod dowództwem komendanta Adama Słomki. Oleandry to miejsce historyczne. To właśnie stąd w 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa Piłsudskiego, kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego.

Wymarsz Legionu Polskiego z Oleandrów miał uroczysty patriotyczny charakter. Szczególnie podniosły był moment, gdy w trakcie krótkiego nabożeństwa, ks. Stanisław Juraszek, kapelan KPN od lat 80., udzielił absolucji wyruszającym do Lwowa legionistom.

Wymarsz z Oleandrów poprzedziły wystąpienia patriotyczne i ideowe. Z krótkim apelem zwrócił się do legionistów komendant Adam Słomka. Głos zabrali oficjalni goście miasta Krakowa, odśpiewano Hymn Polski. Atmosfera zrobiła się bardzo podniosła. Następnie legioniści w zwartym szyku, ze sztandarami, w posiadanych mundurach i osoby towarzyszące, przeszły przez Kraków, pod pomnik Józefa Piłsudskiego i miejsce wyruszenia w 1914 Pierwszej Kompanii Kadrowej (kierującej się na terytorium zaboru rosyjskiego), następnie przez Stary Rynek, na stację kolejową, skąd odjechali do Przemyśla, a później przesiadali się do pociągu do Ukrainy. Na granicy grupę miała odebrać ukraińska armia. Obecnie Legioniści Polscy pełnią służbę we Lwowie.

Legion polski wyruszył do Lwowa by wspomóc ramię w ramię ukraińskich żołnierzy w walce z Rosją i wesprzeć rodaków, którzy mieszkają w Ukrainie. W okolicach Lwowa żyje około 100 tysięcy Polaków.

Praca i służba polskich legionistów we Lwowie oceniana jest bardzo pozytywnie przez świadków historii wojny Ukrainy z rosyjskim okupantem.

Halina Spasowska, marzec 2022 .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
276SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content