22,4 C
Warszawa
wtorek, 6 czerwca, 2023

Instrukcja dla mediów. Tusk mówi, kto może być dziennikarzem i jakie można zadawać pytania

26,463FaniLubię

Donald Tusk w trakcie konferencji prasowej w Sejmie z udziałem marszałka Senatu Tomasz Gordzkiego ocenił, że „jeśli ktoś chce nazywać się dziennikarzem, to wie, że trudne pytania należy zadawać władzy, nie opozycji”. To reakcja na liczne niewygodne pytania w stronę Tuska, na które nie chce udzielić odpowiedzi.

Donald Tusk krytykował działania rządu w kontekście – jak to ujmował – „prześladowania” opozycji w Polsce. Według niego przykładem tego jest Sławomir Nowak.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Prawdopodobnie uczciwa rozprawa sądowa nie jest w interesie pana Ziobry, a może nie dostarczył tego co obiecał panu Kaczyńskiemu w związku ze sprawą Nowaka. Przecież to jest oczywiste i dramatycznie złe dla państwa – ocenił.

W tym kontekście mówił o „mechanizmie polowania na opozycję”. – Co jest najohydniejsze w tym wszystkim, to to, że ludzie, którzy nazywają siebie dziennikarzami, tak bezkrytycznie w tej nagonce, w tym mechanizmie uczestniczą

– mówił Tusk.

Jak podkreślał, „jeśli człowiek chce się nazywać dziennikarzem, to wie, że trudne pytania należy zadawać władzy, nie opozycji”.

Odnosił się też do działań służb antykorupcyjnych. – Jeśli ktoś chce się nazywać służbą antykorupcyjną, to wie, że służba antykorupcyjna jest po to, żeby ścigać władze, bo to władza organizuje korupcję, nie opozycja; i w Polsce mamy taki system – ocenił.

Jego zdaniem „jeśli istnieje jakaś publiczna, prawdziwa i głęboka misja mediów, to są to trudne pytania do władzy, a nie bycie elementem zorganizowanej szczujni i nagonki wobec opozycji, słabszych, tych, którzy i tak podlegają nieustannej kontroli prokuratury i wszystkich możliwych służb, będących w dyspozycji władzy”.

Dalej podkreślał, że „media są jedyną szansą utrzymania równowagi w demokracji, kiedy władza używa całego państwa przeciwko opozycji”.

– To media muszą zaangażować się jednoznacznie, żeby zrównoważyć ten stan rzeczy. Nie po to, żeby kogoś wspierać, ale żeby patrzeć krytycznie władzy na ręce – wskazał zwracają się do dziennikarzy. – Bez waszego zaangażowania polska demokracja nie przetrwa – dodał.

– Jeśli wszyscy ludzie dobrej woli, w tym media, nie zrozumieją na nowo swojej istotnej roli, a nią jest kontrola władzy, kiedy ona robi zamach na demokrację… O to apeluje do wszystkich – zakończył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
294SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content