1,1 C
Warszawa
czwartek, 8 grudnia, 2022

Samoloty to najbardziej nieekologiczny środek transportu. Jak go unikać?

26,463FaniLubię

Loty samolotem stały się od kilku lat jednym z najchętniej wybieranych środków transportu. Linie lotnicze oferują coraz bardziej komfortowe warunki w czasie podróży przy jednocześnie atrakcyjnych cenach usługi. Niestety, lotnictwo stało się również jednym z najszybciej rosnących źródeł emisji gazów cieplarnianych i jednocześnie najbardziej emisyjnym środkiem transportu. Czy istnieje sposób, aby uniknąć podróżowania liniami lotniczymi?

Bogaci nas trują

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Uznaje się, że sektor lotniczy odpowiedzialny jest za około 5 proc. globalnego ocieplenia spowodowanego przez ludzkość. Oprócz samego dwutlenku węgla, samoloty są przyczyną uwalniania do atmosfery także tlenków azotu, siarki, sadzy oraz pary wodnej. Samoloty są bowiem zasiane niczym innym jak naftą lotniczą, więc efekt emisji spowodowany w wyniku jej spalania jest tożsamy jak w przypadku samochodów, jednak kilkukrotnie bardziej intensywny. Dodatkowo loty odpowiadają również za tworzenie tzw. cirrusów, czyli chmur pierzastych, które powodują nocą zatrzymanie ciepła na ziemi. W skali globalnej emisje z lotnictwa wzrosły o ponad 75 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Mimo iż regularne loty odbywa jedynie niewielka część populacji, sektor ten stale rośnie, a wraz z nim rośnie ilość szkód wyrządzonych środowisku. Szacuje się, że na koniec 2018 r. przemysł lotniczych wyemitował ok. 900 mln ton CO2, czyli trzykrotnie więcej niż sama Polska.

Skutki globalnego ocieplenia

Gwałtowne emisje wydostające się z silników samolotów przyczyniają się do podwyższenia średniej temperatury na Ziemi – w ciągu ostatniego wieku wzrosła ona już o 0,8 st. C. Według Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu podniesienie średniej temperatury do powyżej 2 st. C doprowadzi do katastrofalnych skutków klimatycznych dla naszej cywilizacji, takich jak klęski głodu, wojny o zasoby, czy przesunięcie stref klimatycznych. Niestety najbardziej dotkną one w skutkach ludność najuboższą. Już dziś wywołane zmianami klimatu susze pustoszą uprawy na Bliskim Wschodzie i Kaukazie. Uznaje się także, że susze w latach 2009-2011 stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny domowej w Syrii.

W jaki więc sposób unikać coraz bardziej popularnego transportu lotniczego, który kusi cenami i komfortem podróży? Na szczęście istnieją sposoby, aby wyrobić w sobie nawyk poszukiwania alternatywnych środków transportu:

  1. Zrezygnuj z wakacji zagranicą – w zdecydowanej większości latamy, gdyż chcemy odwiedzić dalekie kraje. Zamiast jednak odbywać cyklicznych dalekich podróży za granicę, może warto wykonać wycieczki w nieodkryte miejsca na terenie Polski albo u naszych zagranicznych sąsiadów. Polska staje się obecnie coraz bardziej modnym kierunkiem wyjazdów turystycznych, zwłaszcza w dobie epidemii, gdzie podróże zagraniczne są mocno ograniczone. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – być może warto jest odwiedzić piaszczyste plaże Słowińskiego Parku Narodowego lub zobaczyć na własne oczy żubry z Puszczy Białowieskiej?
  2. Komunikuj się zdalnie – jeśli podróż samolotem jest dla Ciebie koniecznością z powodu obowiązków służbowych, warto rozważyć, czy nie jesteśmy w stanie spotkać się zdalnie za pomocą środków komunikacji na odległość. W ostateczności w przypadku podróży do stolic europejskich możemy z powodzeniem zdecydować się na nocną podróż pociągiem.
  3. Zaprzyjaźnij się z rowerem – rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, gdyż jego ślad węglowy jest równy niemal zeru. Oczywiście trudno jest podróżować na dalekie odległości w ten sposób, jednak możemy z powodzeniem zapakować rower do pociągu, który jest mniej emisyjny niż samochód.
  4. Posadź drzewo – czasami uniknięcie podróży samolotem jest niemożliwe. W tym przypadku jedyne co możemy zrobić, to zrekompensować naturze ilość CO2 wyemitowanego do atmosfery. Najlepszym sposobem na to jest sadzenie drzew, które są naturalnym pochłaniaczem tego związku oraz jednocześnie sposobem na oczyszczenie powietrza. Lot między Polską a Australią generuje około 1 tonę CO2 na pasażera. Jedno drzewo pochłania rocznie od 6-7 kg dwutlenku węgla.
  5. Jedź samochodem, lecz wyłącznie z innymi – jeśli nie jesteśmy w stanie uniknąć podróżowania autem, zdecydujmy się na podróż z innymi osobami. W ten sposób nie spalamy niepotrzebnie energii niezbędnej do przemieszczenia się w określone miejsca i racjonalniej z punktu widzenia ochrony środowiska udzielamy innymi naszych przejazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content