9,9 C
Warszawa
niedziela, 26 marca, 2023

Prawo.pl: rządowy system usprawni relokacje uchodźców

26,463FaniLubię

Polska przyjmuje coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy. By usprawnić system relokacji tych osób z województw przygranicznych oraz Warszawy, rząd wraz z samorządami uruchamiają specjalny system zawierający bazę wolnych miejsc zbiorowego zakwaterowania oraz informacje o komunikacji wahadłowej – donosi portal Prawo.pl.

Z informacji straży granicznej wynika, że w okresie od 24 lutego, dnia wybuchu wojny na Ukrainie, do 8 marca – do Polski dotarło już 1,37 mln uchodźców. Najwięcej osób wjechało przez przejścia graniczne w Medyce (282,3 tys.), Dorohusku (180,3 tys.), Korczowej (177,2 tys.) Hrebennem (165,7), Dołhobyczowie (159,2 tys.), reszta – przez przejścia obsługiwane przez placówki straży granicznej w Lubaczowie, Hrubieszowie i Krościenku.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak czytamy na łamach Prawo.pl, coraz mniej jest uchodźców, którzy wiedzą, gdzie chcą jechać, coraz więcej osób starszych, niepełnosprawnych, wymagających opieki. Na granicę docierają też pierwsi ludzie poszkodowani w walkach.

Dziś większość osób, które trafiają do punktów recepcyjnych w Tomaszowie Lubelskim mówi, że albo chcą zostać tu na miejscu, bo liczą, że wojna szybko się skończy, albo dostać się do Warszawy, ponieważ uważają, że tam jest lepszy rynek pracy

– mówi, cytowana przez portal, Ewa Piwko-Witkowska, wolontariusz z Tomaszowa Lubelskiego.

Jednak, dziś lub jutro, kancelaria premiera przy współpracy jednostek samorządu terytorialnego uruchomi specjalny system, który ma rozładować przeludnienie.

System ma służyć prezydentom i burmistrzom miast przygranicznych do tego, aby wiedzieli, gdzie mają wysyłać autobusy z uciekinierami wojennymi. Pozwoli on opanować prawie 900 autobusów, które rozwożą obywateli Ukrainy, aby odbiór tych ludzi odbywał się w sposób skoordynowany

– stwierdził na łamach Prawo.pl Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Za aktualizację bazy będą odpowiadać wojewodowie, do których mają raportować prezydenci i burmistrzowie miast. W rejestrze znajdą się ośrodki zbiorowego zakwaterowania – nie tylko istniejące już hotele, pensjonaty, internaty, ale także miejsca specjalnie utworzone do tego celu.

Zaadaptowanych jest mnóstwo miejsc nowotworzonych w różnych miejscach. To budynki niemieszkalne przystosowane tymczasowo do celów mieszkalnych

– mówi, cytowany przez portal, Andrzej Porawski.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/transport-uchodzcow-z-ukrainy-do-innych-miast,513936.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content