16 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022

Ekologiczne kosmetyki – dlaczego warto ich używać?

26,463FaniLubię

Żyjemy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą produkcja i używanie sztucznych konserwantów, barwników, polepszaczy zarówno w żywności, jak i w kosmetykach. Często nasz organizm nie jest stanie sobie poradzić z taką dawką obciążających substancji w wyniku czego coraz powszechniejsze stają się choroby cywilizacyjne. Pielęgnacja własnego ciała jest niezwykle ważnym etapem każdego dnia, lecz niestety kosmetyki do niej przeznaczone często nie są dla nas w pełni bezpieczne. Na rynku pojawiła się alternatywa w postaci ekologicznych kosmetyków. Co to są kosmetyki ekologiczne i czy są przyjazne dla środowiska?

Co to są ekologiczne kosmetyki?

Kosmetyki ekologiczne, określane jako eko są tworzone z roślin uprawianych przez tzw. rolnictwo ekologiczne, czyli bez stosowania syntetycznych nawozów, osadów ściekowych. Na uprawach istotne jest również sprzyjanie naturalnym cyklom roślinnym oraz dbanie o różnorodność biologiczną. Dodatkowo opakowania wykonane do kosmetyków ekologicznych powinny być w pełni naturalne np. ze szkła lub w pojemnikach biodegradowalnych wykonanych z materiałów łatwych do poddania recyklingowi. Kosmetyki ekologiczne nie są również poddawane testom na zwierzętach.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Kosmetyki ekologiczne często mają nadawane certyfikaty potwierdzające ich naturalną produkcję jak np. Eccocert, BDIH, Soil Association, ICEA.

Tylko naturalne składniki

Kosmetyki ekologiczne zawierają w składzie jedynie składniki pochodzenia naturalnego. Nie znajdziemy w nich takich substancji jak substancje ropopochodne, np. olej parafinowy, organizmy modyfikowane genetycznie, PEG, silikony, syntetyczne barwniki, sztuczne substancje zapachowe, parabeny, SLS. W składzie kosmetyków ekologicznych znajdziemy za to oleje organiczne, ekstrakty z owoców i roślin, składniki roślinne, naturalne kwasy tłuszczowe. W ten sposób kosmetyk jest bogatszy w minerały i witaminy, a co najważniejsze bezpieczny dla najbardziej wrażliwej skóry.

Przyjazne środowisku

Kosmetyki ekologiczne produkowane są w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Stosowanie jedynie naturalnych składników powoduje, że planeta nie jest obciążona szkodliwymi związkami, które wpływają negatywnie na życie zwierząt i roślin. Z kolei korzystanie z upraw ekologicznych chroni glebę przed niepożądanym działaniem syntetycznych nawozów sztucznych. Całość dopełnia brak testów na zwierzętach i opakowanie z recyklingu.

Niestety w przemyśle kosmetycznym na szeroką skalę o sprzedaży decyduje głównie reklama, a nie jakość produktu. Często w tych najbardziej popularnych kosmetykach w składzie znajdziemy wiele substancji, które uważane są za alergenne, kancerogenne, a nawet wykorzystywane do produkcji olejów silnikowych. Warto więc zwracać uwagę na skład kosmetyków oraz rodzaj ich opakowania, dzięki czemu możemy kupić produkt w pełni bezpieczny dla nas i naszej planety. Takie są właśnie ekologiczne kosmetyki. Obecnie na rynku jest wiele polskich marek oferujących w sprzedaży w pełni naturalne i ekologiczne produkty. Wypróbuj je już dziś!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content