23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Naprawiliśmy finanse publiczne – budżet Polski jest w bardzo dobrej kondycji

26,463FaniLubię

Od 8 lat dbamy o stan finansów publicznych w Polsce. Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu budżet państwa jest w dobrej kondycji. Skutecznie walczymy z mafiami VAT-owskimi i zmniejszyliśmy lukę VAT. Dzięki temu wpływy z podatku VAT w 2023 roku w porównaniu do 2015 roku wzrosły o 136 mld, czyli o 110%. Pozyskujemy również więcej środków z podatku od zysku firm (CIT). W 2023 roku wpływy wzrosły o 62 mld, czyli o 188 %, w porównaniu do 2015 roku. To oznacza wyższe środki, które trafiają do budżetu państwa. Naprawa finansów publicznych pozwoliła nam na inwestycje w Polsce lokalnej, rozwój programów społecznych czy wsparcie w czasie kryzysów. Polska zyskała także w oczach inwestorów, a to wpływa na rekordowo niskie bezrobocie. To wszystko sprawia, że Polkom i Polakom żyje się lepiej.

Stabilny budżet państwa

Minister Finansów – Magdalena Rzeczkowska, podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dzięki naszym działaniom mamy dobrą kondycję finansów publicznych. W porównaniu do 2015 roku, dochody budżetowe w 2023 roku wzrosły o 305 mld zł, czyli o 105%. Widoczny jest również wyraźny spadek długu publicznego. Sytuacja polskiego budżetu jest także dobra na tle Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu dług publiczny Polski wynosi 48,4% PKB, a średnia unijna to 83,1% PKB.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Budżet państwa znajduje się w stanie znacznie lepszym niż odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wdrożone przez rząd reformy i zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów przełożyło się także na rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Stopa bezrobocia według GUS wyniosła we wrześniu 2023 roku 5%. Potwierdzają to także instytucje unijne. Według Eurostatu jesteśmy w czołówce państw z najniższym bezrobociem.

– Mamy najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej i największą liczbę osób pracujących – ponad 17 milionów – powiedział szef rządu.

Naprawa finansów publicznych

Stabilne finanse publiczne są priorytetem dla naszego rządu. Przez ostatnie 8 lat ich sytuacja znacznie się poprawiła. W 2023 roku pozyskaliśmy więcej środków z podatku VAT i CIT w porównaniu do 2015 roku:

  • VAT – wzrost o 136 mld zł, czyli o 110%;
  • CIT – wzrost o 62 mld zł, czyli o 188%.

Było to możliwe pomimo dwukrotnego obniżenia stawek podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od lutego 2022 roku obowiązuje również 0% VAT na artykuły spożywcze. To duże wsparcie dla gospodarstw domowych, dzięki temu w 2022 roku w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. To nie jedyne działania, dzięki którym Polacy mają do dyspozycji więcej środków finansowych:

  • Obniżyliśmy CIT dla małych podatników z 19 do 9 proc.
  • Podnieśliśmy kwotę wolną od podatku z 3091 zł do 30 tys. zł.
  • Wprowadziliśmy wyższy próg podatkowy – 120 tys. zł.

– W ciągu ostatnich 8 lat dochody do budżetu wzrosły o ponad 100% – i to pomimo tych różnych plag egipskich, które na nas spadły i jednocześnie przy gigantycznych obniżkach podatków. Sądzę, że w wartościach bezwzględnych, największych obniżkach podatków w historii III Rzeczypospolitej – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Pomagamy naszym obywatelom w trudnym czasie

Naprawa finansów publicznych pozwoliła nam wpierać obywateli. W czasie kryzysów takich jak pandemia COVID-19 czy inflacja i kryzys energetyczny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę pomagaliśmy Polkom i Polakom. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które były wsparciem dla obywateli, firm oraz instytucji. Są to:

– Nasz rząd pokazał, jak rządzić w czasach wielkich kryzysów, jak tworzyć tarcze tak, żeby jednocześnie ratować przedsiębiorców, miejsca pracy, polskie rodziny, aby nie brakowało środków na opał, na inne potrzebne do życia rzeczy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wspieramy Polki i Polaków

Dzięki stabilnej sytuacji budżetu państwa, mogliśmy przekazać rekordowe środki dla samorządów, stawiając na zrównoważony rozwój. Za naszych rządów małe ojczyzny zaczęły się rozwijać i pięknieć. Przeznaczamy również rekordowe środki na obronność. Wprowadziliśmy także szereg programów społecznych, które wspierają obywateli w każdym czasie. To m.in.:

  • Rodzina 500+, a od stycznia 2024 r. Rodzina 800+;
  • 13. i 14. emerytura;
  • darmowe leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów powyżej 60. roku życia;
  • Bezpieczny Kredyt 2%.

– Budżet państwa polskiego dzisiaj jest w stanie pokryć ogromne zobowiązania polityki społecznej. To blisko 100 miliardów złotych na nasze programy, takie jak 500+, zaraz 800+, 13., 14. emerytura, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i wiele, wiele innych – powiedział szef rządu.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content