18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Premier polecił ministrowi rolnictwa przygotować propozycje rekompensat dla rolników za straty w związku z uprawą warzyw

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki, podczas rozmów z rolnikami, zapowiedział pomoc za straty w związku z problemem odbioru szybko dojrzałych warzyw. Rolnicy zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski. Obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Tam, gdzie w grę wchodzi interes polskich rolników, tam zawsze będziemy interweniować w ich obronie.

Pomoc rządu za szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Sarnowo Góry
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Sarnowo Góry
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Sarnowo Góry
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Sarnowo Góry

Rząd nie zostawia rolników samych sobie – działa natychmiast, gdy potrzebują pomocy i wsparcia. Podczas rozmów z rolnikami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla tych, którzy ponieśli straty w związku z uprawą warzyw.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Dzisiaj usłyszałem o bardzo ważnym problemie. Otóż ze względu na szczególnie ciepły wrzesień – bardzo szybko zaczęły dojrzewać kalafiory, brokuły i pojawił się taki problem z ich odbiorem. One praktycznie już teraz w wielu miejscach przejrzały i straty, które ponieśli rolnicy są duże. Rozmawiałem z ministrem rolnictwa i poleciłem mu przygotować cały schemat rekompensaty za te straty, które pojawiły się u rolników – poinformował premier.

Ponadto minister rolnictwa spotkał się niedawno z sadownikami i plantatorami owoców. Rozmowy dotyczyły udzielenia pomocy za szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych dla producentów, których straty wynoszą poniżej 70% upraw.

Wspieramy polskiego rolnika

Szef polskiego rządu podkreślił, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie niezależnie od okoliczności. Przywołał liczne przykłady – suszę, epidemię ASF, COVID-19, kryzys energetyczny – podczas których rząd udzielał rolnikom wsparcia.

Ale to nie jedyne formy pomocy dla polskiej wsi ze strony rządu. Od 2023 r. aż 97% gospodarstw o wielkości do 50 hektarów otrzymuje dopłaty powyżej średniej unijnej.

Doceniamy ciężką pracę rolników. Dlatego dzięki naszym działaniom, rolnicy jeśli stracili na sprzedaży zboża, mogli ubiegać się o dopłatę. W przypadku pszenicy dofinansowania wyniosło 3025 zł za hektar. Dzięki naszej polityce, możliwe są również dopłaty do pozostałych zbóż. Stworzyliśmy także system dopłat do nawozów oraz rozwinęliśmy dopłaty do paliwa rolniczego.
Dowiedz się więcej – Konkrety dla polskiej wsi

Polskie embargo na przywożenie ukraińskich zbóż

Nasz apel do Komisji Europejskiej ws. wydłużenia zakazu przywozu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do Polski oraz czterech innych państw, nie został wysłuchany. Dlatego, by uchronić nasz kraj przed zawirowaniami na rynku zbóż, sami przedłużyliśmy krajowe embargo na wwóz wybranych ukraińskich produktów do Polski. Uratowaliśmy polską wieś.

– Państwo polskie działa. Nie mamy wpływu ani na warunki pogodowe, ani na to, co zrobi Rosja wobec Ukrainy, jaki jeszcze kolejny kryzys wywoła, ale tam, gdzie mamy wpływ tam działamy – podkreślił premier.

Jak zmieniamy polską wieś?

  • W 2022 r. przeznaczyliśmy 2,6 mld zł na dopłaty do nawozów, a w 2023 r. będzie to 4,7 mld zł.
  • Wprowadziliśmy dopłaty do paliwa rolniczego, które polegają na zwrocie akcyzy. Aktualnie dofinansowanie wynosi 1,46 zł do litra. Jest to obecnie najwyższa możliwa kwota zwrotu do zastosowania. Dodatkowo wystąpimy do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy w wysokości 0,54 zł/litr ON, co pozwoli na zwiększenie kwoty zwrotu do 2 zł/litr ropy.
  • Chronimy uprawy przed różnymi warunkami pogodowymi. Wprowadziliśmy ubezpieczenia upraw rolnych.
  • W latach 2018-2019 przeznaczyliśmy około 4,5 mld zł na pomoc dla rolników w związku z suszą.
  • Prosty i bezpośredni rolniczy handel detaliczny – dzięki naszym działaniom, rolnicy mogą bez limitów oraz na korzystnych warunkach finansowych sprzedawać żywność wyprodukowaną w swoim gospodarstwie bezpośrednio konsumentom.
  • Zwiększyliśmy na lata 2021-2022 o około 650 mln zł środki dla rolników, które mogły być przeznaczone m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.
  • W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zwiększyliśmy limit środków na scalenie gruntów z 285 mln euro do 423 mln euro.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content