27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Przekazujemy rekordowe środki na sport – w 2023 r. to ponad 3,7 mld zł

26,463FaniLubię

Podejmujemy szereg działań, aby Polki i Polacy mogli żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest to możliwe dzięki programom, które rozwijają infrastrukturę sportową w Polsce m.in. Olimpia lub Sportowa Polska. To nowe boiska do gry w piłkę nożną czy koszykówkę, bieżnie do biegania czy hale sportowe. Staramy się również upowszechniać wśród obywateli zdrowy styl życia – sport to zdrowie, jak mówi przysłowie. Programy, które pozwalają realizować ten cel to np.: Sportowe Talenty czy Rządowy Program Klub. Dzięki temu dzieci z umiejętnościami sportowymi mogą na wczesnym etapie odkryć swój talent, a lokalne kluby sportowe mogą uzyskać wsparcie finansowe. Na powyższe inwestycje sportowe przeznaczyliśmy od 2015 r. ponad 8,2 mld zł. Nie byłoby to możliwe bez naprawy finansów publicznych.

Rozwój infrastruktury sportowej

Centrum Treningowe Wisły Kraków.
Centrum Treningowe Wisły Kraków.
Centrum Treningowe Wisły Kraków.

Przekazujemy rekordowe środki na rozwój infrastruktury sportowej w Polsce lokalnej. W 2023 r. wydaliśmy na ten cel 1,8 mld zł. Chcemy, aby dzieci, młodzież i dorośli mogli uprawiać sport w komfortowych warunkach. Przez ostatnie 8 lat przeznaczyliśmy łącznie 5,8 mld zł – to blisko 8,5 tys. nowoczesnych i bezpiecznych obiektów sportowych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Z mojej strony mogę powiedzieć, że będziemy na pewno dalej kontynuować nasze inwestycje w sport, które są na poziomie zupełnie nieporównywalnym do tego, co było wcześniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Programy, które realizujemy, aby rozwijać infrastrukturę sportową:
•    Program Olimpia – w ramach niego budowane są przyszkolne hale sportowe. W tym roku powstanie blisko 500 takich inwestycji. Przeznaczyliśmy na ten cel w 2023 r. ponad 945 mln zł.
•    Program Sportowa Polska – pozwala rozwijać lokalną infrastrukturę sportową. W tym roku przekazaliśmy już dofinansowanie na 165 inwestycji na kwotę 291 mln zł.
•    Modernizujemy Orliki – to obiekty, które często potrzebują odnowienia na ten cel przekazaliśmy od 2022 r. ponad 123 mln zł. To 425 orlików, które dostały „drugie życie”.

Rządowe dofinansowania na sport dla wszystkich

Osoby, które uprawiają sport często są zdrowsze i żyją dłużej. Dlatego upowszechniamy sport wśród Polek i Polaków. Realizujemy szereg programów, które skierowane są do dzieci, ale również dorosłych. Od 2015 roku przekazaliśmy 35 tys. dotacji na kwotę 2,4 mld zł. To wiele osób, które mogły skorzystać z dodatkowych zajęć sportowych czy odkryć swój talent sportowy.

– Przytoczę tylko dwie liczby: rok 2015 – 950 milionów złotych, rok 2023 – 3 miliardy 700 milionów złotych. Jaki to jest wzrost wydatków, wzrost inwestycji na infrastrukturę sportową, na aktywność sportową, kulturę fizyczną, na sport amatorski, sport zawodowy, na lekkoatletykę, na sporty zespołowe, drużynowe. To gigantyczny przyrost – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Przykładowe programy, które realizujemy, aby upowszechniać sport:
•    Sportowe Talenty – program pozwala odnaleźć w szkołach utalentowane dzieci oraz zdiagnozować ich kondycję fizyczną.
•    Rządowy Program Klub – wspiera lokalne środowiska sportowe oraz kluby sportowe. W 2023 r. wsparliśmy ponad 6,2 tys. instytucji. Przekazaliśmy na ten cel ponad 79 mln zł. W planie budżetowym na 2024 r. zarezerwowaliśmy jeszcze wyższe środki na ten program.
•    Program Szkolny Klub Sportowy (SKS) – pozwala aktywizować dzieci i młodzież poprzez realizację dodatkowych zajęć sportowych. W 2023 r. przekazaliśmy na ten cel 72,5 mln zł. To blisko 300 tys. uczniów rocznie, którzy mogą rozwijać swoją pasję.
•    Sport dla Wszystkich – pozwala tworzyć warunki do aktywnego spędzania czasu wolnego przez Polki i Polaków. W tym roku na realizację programu przekazaliśmy ponad 105 mln zł.
 

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content