5,3 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: dla mnie sensem polityki jest wyrównywanie szans rozwojowych w Polsce

26,463FaniLubię

Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) są ważnym elementem bezpieczeństwa Polaków, szczególnie na terenach wiejskich. Remizy OSP to także centrum aktywności społecznej w gminach. Dlatego od 8 lat rząd konsekwentnie zwiększa środki dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Wprowadził także wiele rozwiązań, które wspierają strażaków oraz ich rodziny. W ostatnich latach doposażyliśmy OSP w całej Polsce w ok. 3700 wozów ratowniczo-gaśniczych i niezbędny sprzęt. Teraz priorytetem jest unowocześnienie strażnic. Chcemy także zwiększyć frekwencję w wyborach parlamentarnych, dlatego organizujemy dla gmin ogólnopolską akcję profrekwencyjną – Bitwę o remizy.

Remiza ośrodkiem życia społeczności lokalnej

Wizyta w Ślemieniu.
Wizyta w Ślemieniu.
Wizyta w Ślemieniu.

W całej Polsce działa blisko 16 tys. jednostek OSP, które na co dzień niosą pomoc okolicznym mieszkańcom. Remizy OSP to także centra aktywizacji gmin. To również miejsca spotkań młodzieżowych drużyn pożarniczych, które w ostatnich latach prężnie się rozwijają.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Jak doskonale wiemy, remiza jest także częścią, ośrodkiem życia społeczności lokalnej – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Ochotniczą Straż Pożarną w gminie Ślemień.

Wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych

W latach 2016-2023 dofinansowaliśmy zakup ok. 3700 wozów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. OSP zostały również wyposażone w specjalistyczny sprzęt strażacki, który jest niezbędny do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych. Chodzi m.in. o:

  • środki ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne);
  • sprzęt łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu);
  • sprzęt ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).

Bitwa o remizy

Państwo demokratyczne powinno charakteryzować jak największą liczbą obywateli, którzy biorą udział w wyborach. Dlatego przygotowaliśmy dla gmin ogólnopolską akcję profrekwencyjną – Bitwę o remizy. W każdym powiecie (bez miast na prawach powiatu) gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu otrzyma 1 milion złotych dotacji na remont i wyposażenie remizy strażackiej.

– Chcemy zaproponować pewnego rodzaju rywalizację w powiatach i gminach. Tak, aby gminy mogły rywalizować ze sobą, w której z nich będzie najwyższa frekwencja – zaznaczył szef rządu. – Propozycja będzie dotyczyła tego, aby można było przeznaczyć do miliona złotych na modernizację remizy strażackiej – wyjaśnił.

W ramach wygranej możliwa będzie:

  • kompleksowa termomodernizacja,
  • wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne,
  • instalacja Odnawialnych Źródeł Emisji,
  • remont remizy i doposażenie w niezbędny sprzęt.

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP

W 2022 r. weszły w życie przepisy pierwszej w historii ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, dzięki której prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało wyczekiwane od lat świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w każdym roku):

  • przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat;
  • przez co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet, które ukończyły 60 lat).

Wsparcie dla rodzin funkcjonariuszy

W kwietniu 2023 r. weszła w życie ustawa, dzięki której bliscy funkcjonariuszy PSP i druhów OSP, których śmierć nastąpiła m.in. w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu, otrzymują wsparcie finansowe. Świadczenie trafia również do rodziny osób, które podjęły poza służbą czynności związane z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, które skutkują narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content