3,4 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki o budżecie na 2024 r.: to bezpieczny budżet w trudnych czasach

26,463FaniLubię

Skutki światowej pandemii i ataku Rosji na Ukrainę są nadal odczuwalne, szczególnie przez naszą gospodarkę. Dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi, mimo ogólnoświatowych kryzysów, możemy ogłosić stabilny budżet na niestabilne czasy. Rada Ministrów wstępnie przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Bezpieczny budżet to rozwiązania, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo, czyli m.in. większe środki na armię. To także dalsze zapewnienie programów społecznych – takich jak „Rodzina 800+” czy 13. i 14. emerytura – które są bezpośrednim wsparciem dla milionów Polek i Polaków. Bezpieczny budżet to również środki na ochronę zdrowia i liczne inwestycje, które zwiększają komfort życia obywateli.

Bezpieczny budżet w trudnych czasach

Wypowiedź dla prasy premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.
Wypowiedź dla prasy premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.
Wypowiedź dla prasy premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.
Wypowiedź dla prasy premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

Pomimo ogólnoświatowych kryzysów dochody budżetu państwa będą dwukrotnie większe niż w 2015. W 2024 r. wyniosą ponad 683,5 mld zł, a 2015 r. było to 289,1 mld zł.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na trzy podstawowe filary budżetu:

 1. Bezpieczeństwo fizyczne, czyli bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo poprzez finansowanie naszej armii.
 2. Bezpieczeństwo finansowe w postaci programów społecznych, programów osłonowych i różnego rodzaju tarcz, które są kontynuowane. Nie zostawiamy obywateli samych w obliczu kryzysu.
 3. Ochrona zdrowia Polaków, czyli zarówno nowe etaty w ochronie zdrowia, jak i podwyżki wynagrodzeń, nowoczesny sprzęt i remonty szpitali.

Odpowiedzialny budżet to także kolejne szanse na dalsze zwiększanie potencjału polskiej gospodarki – i to mimo kryzysu energetycznego wywołanego przez atak Rosji na Ukrainę. W przyszłym roku wzrost PKB ma osiągnąć poziom 3 proc.

Środki finansowe na najważniejsze dla Polaków obszary

Zapewniamy m.in.:

 • utrzymanie kluczowych programów społecznych (np. „Rodzina 800+” albo Rodzinny Kapitał Opiekuńczy), a więc stałego wsparcia dla rodzin. W budżecie uwzględniliśmy także wsparcie dla emerytów i rencistów w postaci 13. i 14. emerytury. Łącznie 137,7 mld zł trafi do polskich rodzin w ramach wsparcia;
 • zabezpieczenie naszych granic i służb, które dbają o bezpieczeństwo Polski. Na obronność i wzmacnianie bezpieczeństwa państwa, łącznie z Funduszem Obrony Narodowej, przeznaczymy ponad 158 mld zł. To środki m.in. na Policję, Państwową Straż Pożarną czy Straż Graniczną;
 • regularne zwiększenie finansowania ochrony zdrowia. W 2024 r. ochrona zdrowia otrzyma ponad 190,9 mld zł, czyli ok 6,2 proc. PKB. Dla porównania w 2015 r. było to 77,2 mld zł (czyli ok 4,7 proc PKB);
 • dalsze programy inwestycyjne i realizację inwestycji m.in. w obszarze zdrowia, transportu lądowego czy kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
 • zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki oraz rolnictwa.

Na podwyżki wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, czyli m.in. dla strażaków, policjantów, nauczycieli czy pracowników uczelni dodatkowo przeznaczamy środki w wysokości 6,6 proc. oraz dodatkowe środki do funduszu wynagrodzeń m.in. na wyrównanie skutków wzrostu płacy minimalnej – 5,7 proc.

– Chcemy, aby płaca w służbie państwowej – płaca w służbie publicznej szeroko rozumiana, płaca nauczycieli, strażaków była jak najbardziej godnie wynagradzana – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Skuteczne uszczelnianie systemu podatkowego

– Bezpieczny budżet dla Polski, bezpieczny budżet dla Polaków. To wszystko nie byłoby możliwe bez programu naprawy finansów publicznych państwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał także: – Nasza polityka jest zupełnie inna i opiera się na zdrowych finansach publicznych – na wygranej wojnie, którą toczymy cały czas z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi.

Sprawny rząd to lepsza sytuacja finansów publicznych. To m.in. walka z mafiami VAT-owskimi sprawia, że obecnie w budżecie jest więcej pieniędzy chociażby na programy społeczne. W 2015 r. luka VAT wynosiła 24,1 proc. Dla porównania w 2022 r. było to 4,9 proc.

Jednocześnie ostatnie lata to systematyczne obniżki podatków, które wprowadzał rząd:

 • obniżka PIT z 17 proc. na 12 proc.,
 • wyższa kwota wolna od podatku do 30 tys. zł,
 • podniesiony drugi próg podatkowy do 120 tys. zł.

Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie do dyspozycji Polaków, którzy sami zdecydują co chcą zrobić z zaoszczędzonymi środkami.

Główne założenia ustawy budżetowej na 2024 r.

Zgodnie z prognozami na 2024 r.:

 • dochody budżetowe wyniosą 683, 6 mld zł;
 • wydatki budżetowe wyniosą 848, 3 mld zł;
 • deficyt wyniesie 164, 8 mld zł.

Szczegółowe informacje dostępne są w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content