22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki na Ukrainie: nie spoczniemy, dopóki ostatnia ofiara Zbrodni Wołyńskiej nie zostanie odszukana

26,463FaniLubię

Aby zbudować wspólną przyszłość z Ukrainą, musimy uporządkować bolesną przeszłość. Wołyń to niezamknięta rana w historii naszych narodów. W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej, premier Mateusz Morawiecki oddał hołd pomordowanym Polakom przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Szef rządu odwiedził na Ukrainie dwie nieistniejące wsie Ostrówki oraz Puźniki, gdzie trwają poszukiwania zbiorowej mogiły. Jak zaznaczył, Zbrodnia Wołyńska musi być wyjaśniona i spisana do samego końca.

Ludobójstwo Polaków na Wołyniu

Premier wbija krzyż.
Premier klęczy pod krzyżem.
Premier oraz dr Leon Popek idą.
Widok zza premiera na kapliczkę.
Premier klęczy pod krzyżem.
Premier stoi obok kapliczki.
Premier Mateusz Morawiecki.
Premier klęczy pod krzyżem.
Premier na terenach ekshumacji.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Prawie 80 lat temu UPA dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez Polaków na Wołyniu.

Ta ogromna tragedia to Zbrodnia Wołyńska. To ludobójstwo, hekatomba i piekło tysięcy polskich rodzin. Łącznie szacuje się, że ponad 100 tysięcy Polaków straciło życie w tym piekle 

– zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił premier, Zbrodni Wołyńskiej dokonali ukraińscy nacjonaliści, ale była ona także możliwa, ponieważ na Wołyniu panowała wtedy III Rzesza.

Zbrodnia Wołyńska musi być wyjaśniona do końca

Po 80 latach od Zbrodni Wołyńskiej, Polacy chcą odnaleźć miejsca spoczynku swoich  przodków, by wyprawić im godny pochówek.

Dziś nie tylko wspominamy tamten czas, ale wołamy o odnalezienie wszystkich miejsc pochówku po to, aby móc ekshumować ofiary i godnie je pochować. Nie spoczniemy, ja nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara tamtej strasznej zbrodni nie zostanie odszukana. To nasz obowiązek i nasza spuścizna 

– podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę, że bez wyjaśnienia i spisania historii wołyńskiej do końca, Rosja zawsze będzie wykorzystywać tę kartę, aby wbić klin pomiędzy Polaków i Ukraińców.

Nie możemy na to pozwolić, szczególnie w tym czasie, kiedy ukraińscy żołnierze walczą o swoją wolność i niepodległość, ale także o nasze bezpieczeństwo i naszą przyszłość 

– powiedział premier.

Prace poszukiwawcze szczątków ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają poszukiwania szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w lutym 1945 r. banda UPA zamordowała około 100 Polaków – głównie kobiet i dzieci.

Ze strony polskiej prace prowadzą m.in. eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Przebadano już ponad hektar terenu oraz wykonano ponad 500 odwiertów i 80 odkrywek. W poszukiwaniach używany jest najnowocześniejszy sprzęt – georadary i sondy magnetometryczne oraz detektory metalu. Prace będą kontynuowane do skutku.

Zbrodnia Wołyńska

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez Polaków na terenie dawnego województwa wołyńskiego. UPA wykorzystała fakt gromadzenia się ludzi w kościołach, w niedzielę 11 lipca. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content