29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Bezpieczny kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe już dostępne dla Polek i Polaków

26,463FaniLubię

Ruszył rządowy program Pierwsze Mieszkanie! Każdy, kto chce lub planuje zakupić swoją pierwszą nieruchomość może skorzystać z bezpiecznego kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego. Nowe rozwiązania to realna pomoc i przełom w myśleniu o pomocy państwa w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków. Program jest skierowany do osób poniżej 45. roku życia, które nie posiadały dotychczas swojego mieszkania lub domu. Bezpieczny kredyt 2% pozwala na wzięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem 2% przez 10 lat. Konto Mieszkaniowe to możliwość oszczędzania z premią od państwa. Równolegle funkcjonuje już wiele innych rządowych programów dopasowanych do różnych potrzeb.

Program Pierwsze Mieszkanie

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Waldemar Buda odpowiadają na pytania podczas konferencji prasowej dotyczącej programu „Pierwsze Mieszkanie”.
Minister Waldemar Buda odpowiada na pytania podczas konferencji prasowej dotyczącej programu „Pierwsze Mieszkanie”.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konferencji prasowej dotyczącej programu „Pierwsze Mieszkanie”.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konferencji prasowej dotyczącej programu „Pierwsze Mieszkanie”.

Chcemy pomóc Polkom i Polakom kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Przygotowaliśmy konkretne rozwiązania – to przełom w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych Polaków. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
  • Bezpieczny kredyt 2% – dla tych, którzy już chcą kupić mieszkanie lub dom
  • Konto Mieszkaniowe – dla tych, którzy dopiero planują zakup i zbierają oszczędności

– Wspieranie młodych rodzin na starcie życiowym we własnym mieszkaniu jest dla nas absolutnie fundamentalne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. – Chciałbym, żeby młodzi ludzie mogli przeznaczać swoją energię przede wszystkim na kształcenie, pracę, życie prywatne, życie zawodowe, a nie na kwestie związane z mieszkaniem, z wysokością rat – powiedział szef rządu.

Bezpieczny kredyt 2%

To system dopłat rządowych do kredytu hipotecznego. Dzięki nim kredyt hipoteczny będzie miał stałe oprocentowanie na poziomie 2% przez pierwsze 10 lat.

– Chcemy przede wszystkim, aby ten nowy nasz pomysł służył stabilizacji i przewidywalności. Nazywamy go bezpiecznym kredytem, dlatego, że on ma bezpieczną stałą stopę procentową, niezależnie od tego czy urośnie ona ponownie za 5 lat czy za 10 lat – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Maksymalna wysokość bezpiecznego kredytu 2% wynosi:

  • 500 tys. zł. dla jednej osoby
  • 600 tys. zł. dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Procedury skorzystania z bezpiecznego kredytu 2% są maksymalnie proste. Nie obowiązują ograniczenia dotyczące standardu lub lokalizacji nieruchomości. Z programu można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia).

Bezpieczny kredyt 2% to standardowy kredyt udzielany przez banki komercyjne. Różnicą jest dopłata od państwa do pierwszych 120 rat kredytu. W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” jest możliwość udzielenia bezpiecznego kredytu 2% również osobom, które nie zgromadziły środków na wkład własny.

Konto Mieszkaniowe

Osoby, które planują zakup w perspektywie następnych kilku lat mogą oszczędzać na Koncie Mieszkaniowym, które gwarantuje otrzymanie premii oszczędnościowej od państwa.

Konto można założyć od 13 do 45 roku życia – dzięki temu rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci, zakładając Konto Mieszkaniowe jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności.

– Chcemy, aby ta stabilność, przewidywalność była podstawową cechą tego programu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Zrobię wszystko, aby z całą mocą zawalczyć, o jak najlepsze warunki na rynku mieszkaniowym dla wszystkich Polaków, a w szczególności dla młodych Polaków, którzy potrzebują mieszkania najbardziej w momencie podejmowania decyzji o zakładaniu rodziny i posiadaniu dzieci – zaznaczył szef rządu.

Więcej informacji o nowym programie Pierwsze Mieszkanie znajdziesz na stronie pierwszemieszkanie.gov.pl.

Wsparcie w zakresie mieszkań – programy rządowe dopasowane do potrzeb

Równolegle oferujemy wiele innych programów rządowego wsparcia, ułatwień w zakresie budownictwa lub zakupu nieruchomości – wśród nich są m.in.:

– Dzisiaj w polityce społecznej nie musimy zaczynać od zera. Ostatnie 8 lat to wielki zastrzyk środków dla poprawy życia różnych grup społecznych – powiedział premier i zaznaczył, że różne wsparcie w zakresie mieszkań i budownictwa jest już realizowane od kilku lat.

Nadal można też skorzystać z wakacji kredytowych, które umożliwiają zamrożenie spłaty jednej raty kredytu na kwartał do końca 2023 r. To ulga dla portfelów Polek i Polaków, którzy już są w trakcie spłacania swojego kredytu. Od lipca 2022 r. już ponad milion kredytów hipotecznych zostało objętych wakacjami kredytowymi.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content