22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Holandii

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Hadze z szefem holenderskiego rządu Markiem Rutte. Politycy omówili m.in. kwestię wzmocnienia zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa naszego regionu. Wśród tematów rozmów znalazły się również reforma Unii Europejskiej i kwestia jednomyślności, a także wypracowanie wspólnych mechanizmów dotyczących kwestii migracji.

Szefowie rządów Polski i Holandii rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. „Chcę podziękować holenderskiemu premierowi za to, że Holandia ma ogromną wrażliwość na sprawy związane z wielkim kryzysem, z jakim się wszyscy mierzymy, czyli z wojną na Ukrainie i z barbarzyńskim atakiem Rosji” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier oraz premier Holandii.
Uścisk dłoni premiera i premiera Holandii.
Konferencja prasowa.
Premier oraz Premier Holandii idą.
Premier oraz Premier Holandii idą.
Premier oraz Premier Holandii idą.
Premier ściska dłoń mężczyzny.
Premier oraz Premier Holandii idą.

Reforma Unii Europejskiej i kwestia jednomyślności

Mateusz Morawiecki i Mark Rutte rozmawiali o kwestii reformy funkcjonowania UE. Zdaniem polskiego premiera, nie powinno to dotyczyć obszaru związanego ze zmianą zasady jednomyślności w kluczowych sprawach. Unia Europejska powinna tu decydować sposób jednomyślny i wypracowywać konsensus. „Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest swoistym zaworem bezpieczeństwa, który chroni nas przed dominacją większych i silniejszych państw” – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Kwestie migracji powinny należeć do państw narodowych

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w przypadku wielkiego napływu migrantów z południa Europy, należy wypracować wspólne mechanizmy, aby pomagać na miejscu. Polska nie uchyla się np. od kwestii pomocy humanitarnej dla Afryki. „Stoimy na stanowisku, że Europa nie może przyjąć każdej liczby migrantów” – podkreślił szef rządu. „Musimy móc decydować wspólnie o tym, jaka jest polityka migracyjna. A polityka migracyjna jako taka, należy przecież do suwerennego prawa każdego kraju UE” – dodał.

Unijne sankcje wobec Białorusi

Polski premier i holenderski szef rządu poruszyli również temat kolejnych sankcji wobec Białorusi. „Białoruś służy Rosji, jako element łańcucha obchodzenia sankcji” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Będę ten temat podnosił na najbliższej Radzie Europejskiej, bo z jednej strony będzie to wzmocnienie mechanizmów uszczelniających pakiety sekcyjne, a z drugiej strony sygnał dla wszystkich, którzy chcą blisko współpracować z Kremlem, że to się nie opłaca” – wyjaśnił szef rządu.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content