22.8 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla nastolatków w wieku 12 i 13 lat

26,463FaniLubię

Już od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko na szczepienie bezpośrednio w placówce, przez Internetowe Konto Pacjenta lub na bezpłatnej infolinii 989. Ta bezpłatna i dobrowolna szczepionka jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega rozwojowi wirusa w organizmie oraz uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych.

Prosta rejestracja na szczepienie przeciw HPV

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Zdrowie rodzin”
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Zdrowie rodzin”
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Zdrowie rodzin”

Już od 1 czerwca, ponad 830 tys. młodzieży w wieku 12 i 13 lat może bezpłatnie, bez skierowania zaszczepić się przeciw wirusowi HPV.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Chcemy, żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy – oczywiście na zasadzie dobrowolności, ale bezpłatnie – mogli skorzystać z tej szczepionki – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tyg. od godz. 7:00 do 20:00,
  • e- rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta,
  • w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Szczepionka przeciw HPV – skuteczna profilaktyka

Szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Miliony osób zaszczepionych na całym świecie

Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek, które uratowały życie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. 

Groźny wirus HPV

Ludzki wirus brodawczaka – czyli Human Papillomavirus (HPV) – może przerodzić się m.in. w raka szyjki macicy. To czwarty na świecie rak pod względem częstości występowania nowotwór złośliwych.

W Polsce każdego roku prawie 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%.

– Szczepienie to jest wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały borykać się, walczyć z tym strasznym rakiem szyjki macicy – podkreślił szef polskiego rządu.

Pamiętaj, że zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów. Zadbaj o bezpieczną przyszłość dziecka i zapisz je na szczepienie.

Dowiedz się więcej na temat szczepień przeciw HPV!

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content