15.7 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w Rudzie Śląskiej o inwestycjach w Państwową Straż Pożarną

26,463FaniLubię

Premier wziął udział w podpisaniu aktu erekcyjnego i wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Nowa siedziba dla strażaków powstanie dzięki środkom z budżetu państwa w wysokości 40 mln zł. To nie jedyne działania, jakie prowadzimy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w całym kraju. W latach 2022-2025 realizujemy Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Straż Pożarna otrzyma ponad 1,9 mld zł na inwestycje w infrastrukturę, sprzęt i zasoby kadrowe.

Nowa strażnica PSP w Rudzie Śląskiej

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanej z budową komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanej z budową komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanej z budową komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanej z budową komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanej z budową komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej

Budowa Komendy Miejskiej dla strażaków przekłada się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców miasta i województwa. Inne korzyści z powstania nowej strażnicy PSP to:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
  • poprawienie sprawności i efektywności działań ratowniczo-gaśniczych;
  • pozyskanie pomieszczeń dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania komendy i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej;
  • optymalizacja dojazdu do węzłów komunikacyjnych, co bezpośrednio poprawia gotowość do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych.

Ruda Śląska leży na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym takich jak autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa, droga wojewódzka nr 925. W latach 2018-2022 strażacy brali udział w 856 zdarzeniach w transporcie drogowym, gdzie wielokrotnie ratowali życie i zdrowie ludzi.

– Jestem przekonany, że dzięki takim inwestycjom jak ta tutaj i tysiącom różnych inwestycji w Ochotnicze Straże Pożarne, w Państwowe Straże Pożarne, bezpieczeństwo Polaków będzie podniesione na jeszcze wyższy poziom. – zwrócił uwagę szef polskiego rządu. – Raz jeszcze dziękuję wszystkim strażakom i wszystkim druhom z całej Polski.

Wsparcie Państwowej Straży Pożarnej

W 2022 r. PSP obchodziła 30-lecia powstania. Strażacy działają przy pożarach, w wypadkach i akcjach ratowniczych różnego typu. Wspierają także system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Angażowali się również w działania w walce z COVID-19.

– Za każdym razem życie, zdrowie lub mienie naszych rodaków jest ratowane, zabezpieczane przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej lub druhów i druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej – podkreślił premier.

W 2022 r. rozpoczęliśmy 4 letni Program Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Z całej puli środków przekazanych strażakom 800 mln zł przeznaczymy na budowę nowych strażnic i modernizację już istniejących. W ramach Programu powstanie 53 nowe strażnice, a 67 istniejących budynków zostanie zmodernizowanych. Planujemy zakup 40 specjalnych pojazdów pożarniczych (samochodów z drabiną mechaniczną) oraz wzmocnienie PSP o 750 nowych etatów.

Inwestujemy środki w nowy sprzęt. W 2023 r. przeznaczymy 350 mln złotych z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt pn.: „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”. Komenda Główna Policji i Państwowa Straż Pożarna zyska dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Rozwiązania prawne dla strażaków

W styczniu 2023 r. przyjęliśmy rozwiązania, które przyniosą pozytywne efekty m.in. właśnie Straży Pożarnej:

Pierwszy z projektów wprowadza świadczenia pieniężne dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Uwzględnia funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, ale też druhów ochotniczych straży pożarnych. Drugi gwarantuje funkcjonariuszom, w tym Państwowej Straży Pożarnej, nowe świadczenie po 15 latach służby. To zachęta do dłuższego pozostania w służbie.

Od 1 stycznia 2022 r. na dodatkowe wsparcie mogą liczyć także osoby, które angażują się w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało wyczekiwane od lat świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP po wejściu w życie przepisów pierwszej w historii ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content