9,9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki o zmarłym Krzysztofie Szpali – Artur Adamski

26,463FaniLubię

Niedawno zmarły działacz Solidarności Walczącej Krzysztof Szpala niezmiennie jest podmiotem wspomnień wielu jego współpracowników, znajomych, przyjaciół. Śmierć Krzysia dla wielu była zaskoczeniem. Ten człowiek wielkiej wiary w Boga, zawsze nie tylko pogodny, ale pełen poczucia humoru i nigdy nie lubiący się na cokolwiek żalić nie miał zwyczaju opowiadania o swoim zmaganiu z ciężką chorobą. Jego nagłe odejście dla wielu było więc zaskoczeniem. Poruszyło ono także premiera rządu RP i niegdysiejszego działacza Solidarności Walczącej Mateusza Morawieckiego, którego list został odczytany na pogrzebie. W związku z tym, że z bliżej nieznanych przyczyn list ten nie był dotąd nigdzie publikowany, spełniamy życzenie naszych czytelników jego treść zamieszczając w całości:

„ Wielce czcigodni Bliscy ś.p. Krzysztofa Szpali, wszyscy szanowni uczestnicy ceremonii pogrzebowej!

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wiadomość o śmierci Krzysztofa była dla mnie bolesnym zaskoczeniem, informacją głęboko poruszającą, zasmucającą. Znany mi był bowiem jako człowiek wielkiej szlachetności, jako nadzwyczaj ofiarny, wytrwały patriota i państwowiec. Bez wątpienia należał do tych, których nasza ojczyzna potrzebuje najbardziej. A zarazem do tych, którym zawdzięcza najwięcej.

Krótko po wprowadzeniu stanu wojennego Krzysztof Szpala znalazł się wśród działaczy antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia. Należał wśród nich do tych, którzy narażali się najbardziej. Został bowiem członkiem organizacji dążącej nie tylko do przywrócenia praw związkowych, ale otwarcie stawiającej za swój cel obalenie totalitarnego porządku, skończenie z niewolącym Europę porządkiem jałtańskim, do rozsadzenia więzienia narodów, jakim był Związek Sowiecki. Przynależność do stawiającej sobie takie cele Solidarności Walczącej oznaczała realną możliwość poniesienia najsurowszych konsekwencji. W przypadku konspiracyjnych aktywności Krzysztofa ryzyko poniesienia tej ofiary było wyjątkowo duże, bo realizowane przez niego zadania polegały na niemal codziennym transportowaniu materiałów a często też urządzeń poligraficznych oraz kolejnych dużych partii nielegalnych wówczas wydawnictw. Niezliczoną ilość razy o mały włos nie zakończyło się to aresztowaniem. To, że nigdy do niego nie doszło, zawdzięczać należy być może nadzwyczajnej opiece Pana Boga, może szczęściu a na pewno zimnej krwi, opanowaniu i doskonałemu praktykowaniu konspiracyjnego rzemiosła.

Po wielu latach, kiedy formowało się Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, z jego przewodniczącym a moim ojcem Krzysztof rozmawiał w jakże charakterystyczny dla siebie sposób. Z uśmiechem stwierdził, że być może jego historia nie miała wielkiego znaczenia, gdyż nie skończyła się więzieniem. Słysząc te słowa, wypowiadane przez człowieka, bez wątpienia zasługującego na miano bohatera a zarazem będącego uosobieniem wielkiej skromności Kornel Morawiecki odpowiedział jakże słusznym stwierdzeniem: „Krzysztof, jest wręcz odwrotnie, niż mówisz! Swą mrówczą pracę wykonywałeś przez szereg lat a nigdy nie zostałeś schwytany właśnie dlatego, że wykonywałeś ją wyjątkowo dobrze. Tym samym należałeś do tej elity konspiratorów, którzy pomiomo swej wielkiej aktywności nigdy nie dali się zdekonspirować!”

Dodać należy, że swą podziemną działalność Krzysztof prowadził będąc wówczas ojcem i głową rodziny. Słowa szacunku i wdzięczności skierować więc należy pod adresem tych, którzy w działalności tej go wspierali. Przede wszystkim żony Krzysztofa Wiesławy oraz jego ś. p. rodziców.

Rodzinę i Bliskich zmarłego proszę o przyjęcie moich najszczerszych wyrazów współczucia. Niech wielkiemu bólowi ziemskiego rozstania towarzyszy pewność, że człowiek tak prawy, tak mocno związany z Kościołem i tak bliski Bogu będzie miał właściwe sobie miejsce na najlepszym ze światów. A wśród żyjących trwać będzie pamięć wynikająca nie tylko z dobra, które czynił, ale też z potrzebnego wszystkim pokoleniom przykładu służby bliźnim i ukochanej ojczyźnie.

Z wyrazami szacunku
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów”

Dodajmy, że msze święte w intencji ś.p. Krzysztofa Szpali odprawione zostaną w kościele Najświętszej Marii Panny Bolesnej przy ul. Bałkańskiej 4 we Wrocławiu w następujących terminach:

– w sobotę 1 kwietnia 2023 o godz. 18.00

– we wtorek 4 kwietnia 2023 o godz. 7.00

– w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia 2023 o godz. 8.00

– w czwartek 13 kwietnia 2023 o godz. 18.00

Pamiętajmy o ludziach, którzy tak wielką część swego życia poświęcili sprawie wolności naszej ojczyzny.

Artur Adamski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content