27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostrzeżenie dla bezpieki – Magda Wysocka

26,463FaniLubię

Jesienią 1971 roku bracia Kowalczykowie postanowili symbolicznie zaprotestować przeciwko nagradzaniu milicjantów i esbeków za strzelanie do ludzi demonstrujących w Grudniu 1970.

We wtorek 5 października 1971 roku podłożyli bombę w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Swój plan wykonali tak, aby nikomu nie stała się krzywda. Do wybuchu doszło po północy. Dach wyleciał w powietrze. Podłoga się zapadła. Cel akcji został zrealizowany. Akademia dla esbecji, milicji i partyjniaków się nie odbyła. Była to spektakularna forma akcji czynnej wymierzonej w tych, którzy w szeregach SB i MO służyli sowieckiemu Imperium Zła, strzelając na ulicach polskich miast do ludzi żądających „wolności i chleba”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Za wysadzenie auli Jerzy Kowalczyk został skazany przez sąd komunistyczny na karę śmierci, zamienioną potem na więzienie. Ryszard Kowalczyk otrzymał wyrok 25 lat więzienia.

Po powstaniu „Solidarności” hasło „Uwolnić braci Kowalczyków!” stało się głośne w całym kraju. Ostatecznie Ryszarda Kowalczyka zwolniono z więzienia w 1983, a jego brata w 1985 roku.

Opracowanie: Magda Wysocka (OA IPN we Wrocławiu)

Tablica upamiętniająca czyn braci Kowalczyków w Gdańsku.
Fragment listy podpisów złożonych o złagodzenie kar dla braci Kowalczyków.
Fragment listy podpisów złożonych o złagodzenie kar dla braci Kowalczyków.
Uszkodzony dach auli.
Wnętrze auli po wybuchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content