11,9 C
Warszawa
piątek, 15 października, 2021
spot_img

Perła Orawy pomnikiem historii

26,463FaniLubię

Decyzją Prezydenta RP zabytkowy kościółek parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce został wpisany na listę pomników historii. Wybudowana w znacznej części z drewna modrzewiowego świątynia to najstarszy zachowany zabytek polskiej części Orawy i pierwszy na Górnej Orawie katolicki kościół parafialny. Najstarsze, drewniane części kościoła wzniesione zostały w połowie XVII w.

Parafialna świątynia w Orawce ma niezwykłą historię. Do 1920 r. – do czasu przyłączenia tej części Orawy do Polski na tym pogranicznym terenie współistniało i wpływało na siebie wiele kultur (głównie polska, słowacka i węgierska) i wyznań (katolicyzm i protestantyzm oraz w mniejszym stopniu prawosławie, greko-katolicyzm i judaizmu).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Swoje związki z tymi terenami do dziś podkreślają Słowacy, a Węgrzy – wskazując na umieszczony w polichromii wewnętrznej poczet węgierskich królów i świętych – traktują kościół jako świadectwo dawnej potęgi Królestwa Węgierskiego, uznając ów poczet za jeden z przykładów niezwykłego dziedzictwa kulturowego swego kraju, którego północne granice kończyły się w pobliżu Orawki. Z tego też względu każdego roku wielu Węgrów przybywa do Orawki, by odmówić modlitwy przed obrazami św. Stefana, króla Węgier, i innych ważnych dla kraju świętych” – mówi „Dobrym Nowinom” prof. Ewa Kocój, antropolog kulturowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka książki Sacrum na płótnie malowane. Zasłony wielkopostne kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce.

„Jednym z niezwykłych fenomenów w Orawce są znajdujące się tu zasłony liturgiczne – specjalne bogato zdobione, malowane tkaniny zawieszane na ołtarzach, krzyżach oraz w miejscach dzielących wnętrze kościoła w określonym czasie roku liturgicznego. W Orawce zachowały się cztery zasłony wielkopostne. Są to powstałe w wiekach XVII-XIX kurtyny: Pieta pod Krzyżem, Biczowanie, Matka Boża Bolesna i Pokutująca Maria Magdalena – kontynuuje prof. Kocój. – Zasłony te stawały się dla wielu impulsem do rozpamiętywania «tu i teraz» wydarzeń z historii zbawienia i nowym sposobem doświadczania obecności sacrum. W wyobrażeniach ludowych stanowiły również często «tkaniny cudami słynące», łączone ze świętością osób na nich wyobrażonych. Cennymi zabytkami świątyni są także siedemnastowieczne – jedne z najstarszych w Polsce – organy oraz bogata wewnętrzna polichromia. Warto też dodać, że kościół św. Jana Chrzciciela odgrywa kluczową rolę w całym roku obrzędowym: tu Orawczanie rozpoczynają – nacechowane specyficznym folklorem – obchody swoich najważniejszych świąt zarówno kalendarza religijnego, jak i tych związanych z życiem rodzinnym”.

Po Orawce na listę polskich pomników historii wpisano także dawne opactwo Kanoników Regularnych w Czerwińsku nad Wisłą, zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie oraz historyczny zespół miasta Tykocin. Obecnie na tej prestiżowej liście znajduje się 113 obiektów. Są wśród nich najważniejsze sakralne i świeckie zabytki, jak kopalnia soli w Wieliczce czy opactwo benedyktynów w Tyńcu, a także mniej znane, ale nie mniej ważne obiekty, jak np. klasztor bernardynów w Leżajsku czy kościół farny w Nysie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content