12,5 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

26,463FaniLubię

Rodzice rocznych dzieci stają zazwyczaj przed dylematem związanym z posłaniem dziecka do żłobka. Nie jest to z pewnością prosta decyzja, co wynika z faktu, iż na temat żłobkowania maluchów powstało wiele mitów. Plusów z uczęszczania dziecka do żłobka może być zdecydowanie więcej niż minusów. Zanim jednak spokojnie oddamy naszą pociechę pod opiekę placówki, warto wcześniej poznać najważniejsze zalety z korzystania przez dziecko z tej formy opieki.

Władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zachęcają rodziców do skorzystania z bogatej oferty żłobków na terenie regionu. Wiele z nich dzięki wsparciu Urzędu uzyskało dofinansowanie z funduszy unijnych:

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach poprzedniej perspektywy unijnej stale wspiera powstawanie nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Osobiście cieszy mnie cel, gdyż tymi działaniami pomagamy Dolnoślązakom wrócić do pracy. Szacuje się, że ponad 20 proc. osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy ma małe dziecko, a prawie 17 proc. bezrobotnych stanowią kobiety, które nie rozpoczęły pracy po urodzeniu dziecka. Zależy nam na odwróceniu tego trendu i chcemy zlikwidować bariery, które mają przed sobą młodzi rodzice. Dlatego wspieramy powstawanie nowych żłobków i klubów malucha na Dolnym Śląsku. Zachęcam więc mieszkańców naszego regionu do skorzystania z oferty opiekuńczej placówek, które dzięki profesjonalnej kadrze pedagogicznej i współpracy specjalistów zapewniają opiekę dla dzieci na najwyższym poziomie”

wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Oto 7 najważniejszych korzyści z posłania Twojego dziecka do żłobka:

  1. Lepsza adaptacja do przedszkola – dzięki żłobkowi dziecko ma znacznie ułatwioną adaptację na późniejszym etapie przedszkolnym i płynne wejście w środowisko rówieśników. Poprzez przejście we wcześniejszym okresie tego etapu, rodzice mają znacznie skrócony czas ponownego przystosowania malucha do wejścia w nowe otoczenie. W przypadku dzieci, które nie uczęszczały wcześniej do żłobków, bardzo często należy im poświęcić znacznie więcej czasu i uwagi (nawet od 2-3 miesięcy).
  1. Samodzielność – nauka w żłobku bardzo pomaga dzieciom w osiągnięciu samodzielności. Jedzenie, ubieranie, załatwianie potrzeb fizjologicznych w toalecie, czy mycie rąk to tylko jedne z wielu nowych umiejętności, które malce nabywają w murach żłobkowych. Pod wpływem grupy rówieśniczej dzieci rozpoczynają bowiem wzajemne naśladowanie własnych zachowań, co również przekłada się na późniejsze wejście w świat przedszkolaka. Mimo iż w przedszkolach na początku nie wymaga się od dzieci większej samodzielności, wszystko co dzieci potrafią więcej jest tylko z korzyścią dla nich. Rodzice bardzo często wyręczając swoje dzieci, nie kształtują w nich naturalnej umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach. W żłobku natomiast maluch nie tyle co poczuje się zmuszony, lecz wręcz z zaciekawieniem rozpocznie wykonywanie samemu nowych czynności i odkrywanie własnych możliwości.
  1. Nauka dzielenia – w trakcie opieki w żłobku nasze dziecko po raz pierwszy zmierzy się z pojęciem wspólnych rzeczy. Będzie musiało się więc nauczyć, że musi dzielić się z innymi tym co ma. W ten sposób dużo łatwiej jest odkorzenić w dzieciach silne poczucie własności i pomóc im dostrzec potrzeby innych osób.
  1. Rozwój umiejętności interpersonalnych – żłobek to miejsce, gdzie nasz malec nawiąże pierwsze przyjaźnie i zrozumie, że zamiast wchodzić z rówieśnikami w konflikty, przyjemniej jest się z nimi pobawić lub współpracować. Oczywiście na początku nauka ta nie będzie prosta, lecz z każdym kolejnym dniem dzieci cieszą się coraz bardziej ze swojej wzajemnej obecności. W ten sposób uczą się również podstawowych zasad współżycia w grupie i reagowania na niespodziewane sytuacje. Podobnie uczą się adekwatnych reakcji w przypadku, gdy spotkają ich przykre sytuacje. Wielość różnych sytuacji w żłobku pomaga dzieciom lepiej zrozumieć otaczający go świat i relacje międzyludzkie.
  1. Dzieci rozwijają się szybciej w grupie – na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka najlepiej wpływają kontakty z innymi dziećmi. Już we wczesnym wieku pojawia się u naszych pociech zainteresowanie innymi – kilkumiesięczne dzieci dostrzegają inne niemowlęta, uśmiechają się do nich, gaworzą. Badania naukowe dowodzą, że dzieci, które są w żłobku lepiej radzą sobie w przedszkolu i w szkole, są bardziej rozwinięte emocjonalnie i szybciej nawiązują relacje z rówieśnikami.
  1. Niezawodność – rodzice, którzy zdecydowali się na opiekę niani wielokrotnie spotkają się z sytuacją nagłych odwołanych przyjść opiekunki. Wynika to najczęściej z sytuacji losowych. W przypadku opieki w żłobku niemal w każdym dniu możesz mieć pewność, że Twój malec będzie miał zapewnioną całodniową opiekę. Żłobki z góry uprzedzają o dniach wolnych i wakacjach, dzięki czemu rodzice mogą z wyprzedzeniem zaplanować sobie opiekę na ten czas.
  1. Kreatywność zabaw – żłobek to miejsce, gdzie nasz malec będzie uczestniczyć w szeregu kreatywnych zabaw. Dzieci mają zajęcia z rytmiki, gimnastyki, tańce, śpiewają piosenki, tworzą prace plastyczne i oglądają teatrzyki. Samodzielnie rodzicom przebywającym z malcami w domu bardzo ciężko jest zaoferować tak różnorodne spektrum zajęć, które zapewniają obecnie placówki żłobkowe.

Prawidłowy i wartościowy rozwój naszych dzieci wymaga dużych kompetencji w ciągłym organizowaniu otoczenia fizycznego oraz społecznego, z jednej strony optymalnego, bezpiecznego i dostosowanego do potrzeb dziecka, a z drugiej – jednocześnie stanowiącego wyzwanie do nowych form eksploracji i bogatego w zróżnicowane oferty. Kompetencje dorosłych opiekunów w zakresie rozpoznawania i adekwatnego zaspokajania potrzeb rozwojowych dziecka są więc kluczem dla jego pomyślnego rozwoju. Takimi z pewnością cechują się kadry pedagogiczne w żłobkach na terenie Dolnego Śląska. Skorzystaj już dziś z oferty placówek z naszego regionu!

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content