16 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022

10 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku

26,463FaniLubię

Już niedługo wiele dolnośląskich maluchów rozpocznie swoją przygodę ze żłobkiem. Zmiana otoczenia oraz codziennych przyzwyczajeń sprawia, że w wielu rodzicach narasta stres związany z nadchodzącymi zmianami oraz mnóstwo wątpliwości. Kluczem do sukcesu przy posyłaniu naszej pociechy do żłobkowych murów jest jego wcześniejsza adaptacja. Jak przeprowadzić ją właściwie, aby nasz malec przyjął nową rzeczywistość w jak najbardziej łagodny sposób? Wyjaśniamy poniżej!

Aby zrozumieć w jaki sposób powinna przebiegać właściwa adaptacja naszego malucha w żłobku, musimy wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, po co ją przeprowadzać? Adaptacja ma na celu wytworzenie w dziecku na tyle wysokiego poczucia bezpieczeństwa w żłobku, aby chciało w nim przebywać. Kluczowe jest więc, aby dziecko poznało otoczenie i rutynę dnia oraz nawiązało relację z nauczycielami. W wyniku dobrej adaptacji dziecko opuszcza żłobek z niedosytem i poczuciem, że chce tam wrócić.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W wielu dolnośląskich żłobkach wciąż są wolne miejsca dla maluszków. Również we Wrocławiu rodzice wciąż mogą skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej placówek:

We Wrocławiu rekrutacja do żłobków prowadzona jest w sposób ciągły. Wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok. Również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca. Według informacji wrocławskiego magistratu na dzień 22 marca 2021 r. obecnie w systemie miejskim są 2262 miejsca – w placówkach publicznych i 3884 w placówkach niepublicznych. Każdego dnia pod opiekę miejskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych rodzice powierzają ok. 4,5 tysiąca wrocławskich dzieci. W sumie do tych placówek zapisanych jest ok. 35 tysięcy dzieci. Liczba miejsc udostępnionych do rekrutacji zależy od kilku zmiennych – m.in. od liczby uwolnionych miejsc (co roku różna liczba dzieci idzie do przedszkola lub rezygnuje z miejsc w placówkach) i od liczby miejsc dofinansowanych”

– wskazuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Oto 10 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku:

  1. Zapoznaj dziecko z nowym miejscem – zanim nasz maluch trafi na dobre pod opiekę „cioć”, warto skorzystać ze spotkań zapoznawczych organizowanych przez wybraną przez nas placówkę. W ten sposób Twój maluch oswoi się z nowym otoczeniem i dodatkowo nabierze do niego zaufania poprzez dłuższą obecność w nim wspólnie z rodzicem. Twoje dziecko w trakcie samodzielnej zabawy będzie szukało Twojej obecności, a w trakcie pierwszych wspólnych dni poprzez towarzyszenie rodzica w nowym miejscu, dziecko łatwiej utożsami żłobek jako bezpieczną przestrzeń.
  2. Stopniowo wydłużaj godziny – nie jest korzystne dla naszych malców, aby od pierwszego dnia w żłobku pozostawiać je na przysłowiowe osiem-dziewięć godzin. Dlatego ważne jest, aby dozować dzieciom samodzielny czas bez rodziców. Warto rozpocząć adaptację od 3-4 godzin, a następnie z każdym kolejnym dniem stopniowo wydłużać czas w placówce. W ten sposób dziecku łatwiej będzie przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia i zaangażować w oferowane aktywności. Warto na ten czas rozważyć wzięcie urlopu.
  3. Nie pozostawiaj dziecka bez pożegnania – nawet jeśli dziecko pozornie nie zwraca na nas uwagi, to ma świadomość, że jesteś w pobliżu. Wyjście bez pożegnania może spowodować, że malec niczego nie zauważy, lecz także może szybko wpaść w panikę i stracić poczucie bezpieczeństwa, co będzie negatywnie rzutować na cały proces adaptacji. Dlatego istotne jest, aby wychodząc zapewnić dziecku czas pożegnania, po czym opuścić placówkę.
  4. Mama zawsze wraca” – jest to niezwykle istotna zasada w trakcie pozostawiania dziecka pod opieką innych osób. Jeśli nasz malec trudno znosi rozłąkę z rodzicami powtarzajmy mu, że „mama wróci”. Jest to ważny komunikat dla naszego dziecka, które wówczas wie, że pobyt bez rodzica nie będzie trwał w jego odczuciu wieczność.
  5. Nastaw pozytywnie malucha – dzieci dobrze znają swoich rodziców i trafnie oceniają ich nastroje. Dlatego jeśli płaczemy, nasz maluch również będzie płakać. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, nasze dzieci są również rozdrażnione. Mimo, iż decyzja o posłaniu malucha do żłobka może być dla nas koniecznością, musimy znaleźć w sobie siłę, aby stać się dla malca oparciem w tej nowej sytuacji. Dlatego staraj się opowiadać dziecku pozytywnie o jego nowym etapie wychowawczym i ukazywać dobre strony nowej sytuacji.
  6. Rutyna pomaga w adaptacji – nasze dzieci są mistrzami rutyny. Najlepiej funkcjonują wtedy, kiedy są w pewnym schemacie codzienności i są w stanie przewidzieć poszczególne etapy swojego dnia. Przewidywalność daje bowiem dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby w późniejszym etapie adaptacji odbierać malca o stałych porach i nie pozostawiać go na jedynie np. 3 dni w tygodniu. Lepiej jest bowiem dla dziecka uczęszczać codziennie do placówki, a mniejszą ilość godzin, niż wybiórczo kilka dni w tygodniu, a bardziej intensywnie.
  7. Rozmawiaj z personelem – nie bój się pytać kadry żłobkowej o zachowanie swojego dziecka oraz o jego postępy w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości. Panie opiekunki posiadają ogromne doświadczenie pedagogiczne, dzięki czemu będą mogły udzielić cennych rad związanych z umileniem malcowi pobytu w placówce. Dodatkowo podzielą się również z Tobą zauważonymi nieprawidłowościami.
  8. Pozwól dziecku na gorsze dni – w procesie adaptacji możesz się spotkać z gorszymi dniami naszego dziecka. Tak naprawdę cały okres, w którym dziecko uczęszcza do żłobka to ciąg wzlotów i upadków. Nawet jeśli wydaje nam się, że maluch już zaakceptował nową sytuację, nadal mogą przychodzić kryzysy. Dziecko ma prawo do gorszych dni i warto w tym czasie zaakceptować jego trudne emocje zamiast na siłę przekonywać, aby nie płakał.
  9. Nie przekupuj dziecka – nasze dzieci bardzo szybko wychwycą korzyść jaką daje im postawa „jeśli pójdziesz do żłobka, kupimy coś słodkiego”. W ten sposób nie kreujemy u naszego malucha wizji przestrzeni żłobkowej jako miejsca bezpiecznego. Zamiast tego nasze dziecko będzie utożsamiać konieczność chodzenia do żłobka z przykrym obowiązkiem, a metoda przekupywania odbije się w przyszłości na innych próbach przekonania do wykonania istotnych czynności.
  10. Nie okłamuj – nie wmawiajmy dzieciom przy pożegnaniu, że mama za chwilkę wróci. Stanowczo, lecz także z czułością mówmy malcowi, że nas nie będzie oraz że odbierzemy go po kilku godzinach. W przeciwnym razie adaptacja może stać się jeszcze trudniejsza, a zaufanie dziecka do nas zostanie naruszone.

Prawidłowo przeprowadzona adaptacja może okazać się sukcesem w pierwszych tygodniach pobytu malca w żłobku. Zapoznaj się z ofertą dolnośląskich gmin i już dziś pozwól swojemu dziecku doświadczyć niezwykłych radości dzieciństwa w wybranej przez Ciebie placówce!

Czy artykuł był pomocny?
nazwa zadania: Fakty i mity na temat żłobków


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content