16 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022

Jedzenie z puszek – niezdrowe i nieekologiczne?

26,463FaniLubię

Produkty w puszkach to wygodne, tanie i higieniczne rozwiązanie na sprzedaż konserwowej żywności. Popularna makrela, kukurydza, czy też piwo – to ulubione produkty chętnie kupowane przez nas w sklepach. Czy jednak poprzez przechowywanie żywności w ten sposób jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji pochodzących z zawartości opakowania? Jaki wpływ na środowisko ma masowa produkcja żywności w puszkach? Wyjaśniamy poniżej!

Aluminium i BPA

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Z czego składają się puszki do przechowywania żywności? W większości z aluminium, czyli czystego glinu. Badania naukowe dowodzą, że pewne jego ilości mogą przenikać z opakowania do żywności, która znajduje się w jego bezpośrednim kontakcie. W puszkach znajduje się również Bisfenol A (BPA), który dodawany jest w celu poprawienia parametrów technologicznych opakowania. Podobnie wykazano, iż jest to substancja przenikająca do produktów i nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Bisnefol przypomina bowiem budowę żeńskich hormonów płciowych, przez co wpływa negatywnie na nasz układ hormonalny oraz rozrodczy. W niektórych państwach z tego powodu wprowadzono całkowity zakaz używania tej substancji w kontakcie z żywnością. Szkodliwe składniki, z których wyprodukowane jest opakowanie z metalu, mogą również przyczyniać się do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi.

Wartości odżywcze zachowane

Badania przeprowadzone w 2007 r. na konserwach rybnych wykazały, że zawartość cennych dla zdrowia pierwiastków w żywności przechowywanej w puszkach jest na odpowiednim poziomie i pokrywa dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Podobnie jest z owocami w syropach, których wartość odżywcza jest zbliżona do owoców świeżych. Żywność w puszce może więc dostarczyć wielu cennych składników mineralnych i witamin dla naszego zdrowia. Z drugiej strony częste spożycie żywności puszkowanej może nas narazić na większą ekspozycję szkodliwych związków takich jak BPA czy aluminium. W składzie żywności w puszce, zwłaszcza w produktach mięsnych bardzo często spotkamy także obecność wielu dodatków do żywności jak wzmacniacze smaku, stabilizatory, czy substancje zagęszczające i konserwanty.

Odzysk na 100 procent

W przypadku poddania zużytej puszki procesowi recyklingu, może ona z powodzeniem zostać odzyskana jako surowiec do powtórnego użycia. Aluminium jest pierwiastkiem o ograniczonych zasobach w środowisku. Na szczęście poprzez przekazanie zużytych puszek do produkcji aluminiowych stopów odlewniczych, jesteśmy w stanie tworzyć nowe opakowania. Co istotne, odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu. Recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie powietrza tym pierwiastkiem o 95 proc., wody o 97 proc., a także oszczędzić zużycie energii w porównaniu do produkcji z surowca pierwotnego aż o 95 proc. Oddając opakowanie metalowe do recyklingu wpływamy realnie na zmniejszenie cen produktów w nich sprzedawanych, gdyż producenci maja w ten sposób zagwarantowaną większą możliwości wyboru opakowań wyprodukowanych z metalu z odzysku, co jest dla nich bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Pamiętaj, aby metalowe opakowania po konserwach i napojach zawsze umieszczać w kontenerze żółtym, przeznaczonym m.in. na segregację plastiku.

Konserwowanie żywności jest od lat stosowaną metodą do zapewnienia świeżości produktu oraz umożliwiającą przechowywanie jedzenia przez dłuższy czas. Poprzez zachowanie umiaru w spożyciu żywności w puszkach, możemy być spokojni o nasze bezpieczeństwo zdrowotne, równocześnie pamiętając o konieczności urozmaicenia diety w produkty nieprzetworzone.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content