18.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

W Gdańsku wycięto stuletnie drzewa pod budowę biurowca. Deweloper miał mieć pozwolenie od prezydent Gdańska

26,463FaniLubię

W Parku Steffensów, który jest od połowy ubiegłego roku objęty procedurą wpisu do rejestru zabytków, deweloper rozpoczął wycinkę blisko stuletnich drzew pod budowę biurowca oraz prywatnego akademika. Konserwator zabytków zgłosił sprawę do prokuratury. Pracownicy wykonujący sobotnią wycinkę drzew zasłaniali się zezwoleniem od prezydent Gdańska.

Teren dawnego Parku Steffensów od połowy ubiegłego roku objęty jest procedurą wpisu do rejestru zabytków, a to z mocy prawa całkowicie wstrzymuje wszelkie prace, także budowlane, ziemne i związane z przekształceniami zieleni na obszarze objętym wpisem. Oznacza to także, że wszelkie wcześniejsze zezwolenia budowlane nie mogą podlegać realizacji, aż do czasu gdy decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie wpisu do rejestru – albo też odstąpienia od niego, jeśli okazałoby się, że przesłanki wynikające z badań na to nie pozwalają – zostanie podjęta – informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W sobotę w godzinach południowych dotarła do Igora Strzoki, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dotarła informacja, że na terenie parku przeprowadzana jest wycinka drzew. Jego zdaniem była ona niezgodna z prawem, w wyniku czego wezwano Policję, która wstrzymała dalsze prace. Do chwili przyjazdu ścięto 10 prawie stuletnich drzew. W trakcie interwencji Policji robotnicy zasłaniali się zezwoleniem od prezydent Gdańska. Nie zaprzestali prac i nadal ścinali drzewa.

– Interweniującym policjantom robotnicy odpowiedzieli, że mają „zezwolenie prezydenta Gdańska na wycinkę”. Nie zaprzestali prac i nadal ścinali drzewa. Konserwator ponownie zażądał wysłania patrolu i powtórzył, jaka jest podstawa prawna czyniąca prace nielegalnymi i przestępczymi de facto od samego początku. Dopiero druga interwencja zakończyła się wstrzymaniem prac. Niestety, zniszczono historyczny szpaler starodrzewu na granicy pomiędzy parkiem a cmentarzami

– uzupełnia Tymiński.

Wspomniana procedura została wszczęta latem ubiegłego roku. Jak zapewnia rzecznik konserwatora, właściciele wszystkich działek, w tym władze miasta, miały zostać skutecznie powiadomione o tym fakcie i wynikających z tego konsekwencjach.

Pomimo tego – a może właśnie dlatego, że z powodu ograniczeń i opóźnień pandemicznych nadal nie jest wykonana konserwatorska inwentaryzacja zieleni – prywatna firma rozpoczęła wycinkę blisko stuletnich drzew. Już sam fakt rozpoczęcia takich prac w sobotę wydaje się konserwatorowi mocno podejrzany, ponieważ w tym dniu jakakolwiek reakcja administracji państwowej jest w oczywisty sposób utrudniona

– kontynuuje Tymiński.

🌳 Informację o tym, że w parku przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku, na obszarze położonym za pomnikiem z czołgiem T-34,…

Opublikowany przez Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sobota, 13 marca 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content