21,5 C
Warszawa
niedziela, 7 sierpnia, 2022

Rzecznik Praw Konsumenta i rękojmia także dla przedsiębiorcy

26,463FaniLubię

Weszły w życie zmiany dla przedsiębiorców w prawie konsumenckim. Teraz, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, będzie miała prawie takie same przywileje jak konsument. Otrzyma uprawnienia kwestionowania zapisów pod kątem stosowania klauzul abuzywnych (niedozwolonych postanowień umownych), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jedyny warunek to, aby zawierana przez przedsiębiorcę umowa nie miała charakteru zawodowego.

CEIDG źródłem prawa konsumenta

W Polsce jest blisko 2 miliony osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystkie wpisane są do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która zawiera dane o przedmiocie wykonywanej działalności gospodarczej. Właśnie te dane o przedmiocie działalności będą w szczególności przydatne do oceny, czy dana umowa ma charakter zawodowy, czy też nie. Przedmiot działalności określny jest ewidencji przez kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a zatem nie będzie to tak oczywiste, kiedy dana umowa ma charakter zawodowy, a która nie. Tym bardziej, że ustawodawca użył określenia „w szczególności”, co świadczy, że istnieją także inne kryteria do oceny charakteru umowy.

Przedsiębiorca – klauzule abuzywne – niedozwolone postanowienia umowne

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Klauzule abuzywne to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. W wypadku przedsiębiorców prowadzących swoje firmy na podstawie wpisu do CEIDG stawia to ich w dość korzystnym położeniu przy zawieraniu takich umów jak umowy leasingu, czy umowy kredytu bankowego, tym bardziej, że to na drugiej stronie umowy będzie spoczywał ciężar dowodu.

Zmiana dotyczy tylko nowych umów

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 70 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, nowych rozwiązań nie stosuje się do umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r.

Rękojmia dla przedsiębiorcy na nowych zasadach

Do tej pory osoba wpisana do CEIDG nie mogła skorzystać z domniemania istnienia wady fizycznej przy wydaniu rzeczy, jeśli została ona stwierdzona w ciągu roku od wydania rzeczy. To się zmieni, teraz osoba wpisana do CEIDG będzie miała takie same prawa jak konsument.

Grzegorz Prigan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content