19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Pomódl się Psalmami! – Dobre Nowiny

26,743FaniLubię

150 – tyle było „zdrowasiek”, które odmawialiśmy podczas rozważania wszystkich 15 tajemnic różańcowych do czasu dodania Tajemnic Światła. Liczba ta nie była przypadkowa. W pewnej mierze różaniec – jak pisał w Legendach dominikańskich o. Jacek Salij – „miał zastąpić ubogim, którzy nie umieli czytać, Psałterz z jego 150 Psalmami”. Nie umniejszając bynajmniej wartości absolutnie cudownej i niezwykle owocnej modlitwy różańcowej, może warto sięgnąć czasem także do Psalmów.

Psalmami modlili się wielcy ludzie Kościoła, królowie i królowe, na języki narodowe przekładali je najznamienitsi poeci. Autorem najsłynniejszego polskiego tłumaczenia Psalmów jest sam mistrz Jan Kochanowski.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Psalmy stanowią syntezę całej pobożności Starego Testamentu – pisze na portalu karmel.pl o. Jerzy Gogola OCD. – W nich, bardziej niż w jakiejkolwiek innej księdze, czuje się objawienie, tzn. mowę Boga do człowieka, ale także mowę człowieka do Boga – modlitwę. Psalmy były i są ciągle czytane, gdyż dotykają w swej treści różnych spraw życiowych. Można nimi wypowiadać przed Bogiem: radość i smutek, uwielbienie i bunt, nadzieję i miłość; można przypominać dzięki nim czasy minione, ale też snuć perspektywy co do przyszłości. Nic też dziwnego, że chrześcijaństwo, które wyrosło w kontekście tych wszelakich sposobów wypowiadania swych spraw przed Bogiem-Jahwe, nie pozbawiło się tego bogactwa, owszem, Księgę Psalmów uczyniło swoją księgą modlitwy”. „Sięgamy do Psalmów, do Psałterza, ponieważ on właśnie jest od wieków tą najgłębszą, stałą modlitwą Kościoła, w której modli się Chrystus wraz z nami, a my z Chrystusem”, a „człowiek odnajduje samego siebie w Psalmach w całej pełni” – mówił Jan Paweł II. Czytajmy zatem Psalmy, módlmy się nimi, kontemplujmy je, rozważając Boże tajemnice i uzmysławiając sobie Jego stałą tajemniczą obecność wśród nas. Warto sięgnąć też po niezrównane komentarze do Psalmów autorstwa Jana Pawła II i Benedykta XVI.

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×