13,8 C
Warszawa
sobota, 4 maja, 2024

Działalność gospodarcza nierejestrowa – Magdalena Szymerowska

26,463FaniLubię

Aby skorzystać z przywileju nierejestrowania działalności gospodarczej, wystarczy spełnić dwa warunki – mówi Zofia Podhorodecka, prezes spółki giełdowej zajmującej się finansami i audytem, ekspert w zakresie podatków i finansów w rozmowie z Magdaleną Szymerowską.

Magdalena Szymerowska: Rozpoczynając działalność, składamy wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w ZUS-ie, GUS-ie i urzędzie skarbowym. Trzeba również wybrać formę opodatkowania, złożyć deklarację podatku VAT, wystąpić o nadanie numeru REGON, NIP, założyć konto firmowe w banku. Działalność prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat (wypracowany zysk lub straty). Czyli, nawet gdy nie zarabiamy na swojej działalności, to i tak trzeba ją zarejestrować i płacić ZUS. Istniej jednak inne rozwiązanie….

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zofia Podhorodecka: Można w określonych sytuacjach prowadzić działalność nierejestrowaną.

Co oznacza pojęcie działalność nierejestrowana?

„Firma na próbę”, „działalność nierejestrowa” i „działalność nierejestrowana” Są to stosowane zamiennie określenia dla możliwości legalnego zarobkowania z drobnych czynności bez konieczności wypełniania obowiązku rejestracji, a więc bez zbędnych i zajmujących czas formalności. Taką możliwość wprowadził pakiet Konstytucji biznesu z 30 kwietnia 2018 roku.

Zofia Podhorodecka

Kiedy nie musimy rejestrować działalności?

Wystarczy spełnić dwa warunki. Pierwszy to działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną osiągającą w każdym miesiącu przychody nie wyższe niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Drugi warunek to brak prowadzonej działalności w ciągu poprzednich 5 lat, czyli 60 miesięcy. W przypadku prowadzenia takiej działalności, należy wykazać przerwę we wpisie w CEIDG trwającą co najmniej rok.

Czy każdą działalność możemy prowadzić jako nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana nie dotyczy spółek cywilnych i działalności wymagającej specjalnych zezwoleń czy koncesji. W tych dwóch przypadkach zawsze istnieje obowiązek rejestracji w CEIDG.

Co trzeba zrobić, aby założyć firmę na próbę?

To nie jest skomplikowane. Wystarczy działać – czyli podjąć inicjatywę i znaleźć klienta.

Czy korzystając z usług firmy na próbę, nierejestrowanej mogę otrzymać dokument potwierdzający zakup?

Jeżeli klient zażąda dokumentu sprzedaży, podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej, można wystawić fakturę w sposób uproszczony.

Czy firma prowadząca działalność nierejestrowaną respektuje prawa konsumenckie, na przykład prawo do odstąpienia od umowy lub reklamację?

Firma na próbę ma obowiązki wobec klienta tak, jak każda inna firma. Powinna respektować przepisy dotyczące ochrony konsumentów – obsługa reklamacji czy napraw lub odstąpienia od umowy, jeżeli działalność jest w internecie. Firma prowadzi rejestr sprzedaży, do której wpisuje się każdą kwotę za wykonaną usługę lub produkt. W przypadku wystąpienia obowiązku należy prowadzić rejestr sprzedaży VAT.

Kiedy działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeżeli w ramach firmy na próbę osoba fizyczna będzie świadczyła usługi prawnicze, doradcze (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego) lub jubilerskie, bądź będzie zajmowała się sprzedażą wyrobów (złomu) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, musi dokonać rejestracji na druku VAT-R w urzędzie skarbowym, uzyskując przed tym (jeżeli takiego nie posiada), NIP poprzez złożenie wniosku na formularzu NIP-2.

Co należy zrobić w przypadku przekroczenia miesięcznego limitu przychodów w działalności na próbę?

Gdy w którymś miesiącu przychód ze sprzedaży nierejestrowanej przekroczy ustawowy limit (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), osoba fizyczna ma bezwzględny obowiązek w terminie 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG na druku CEIDG-1. Dodatkowo należy dopełnić formalności związanych z rejestracją w ZUS-ie, pamiętając o możliwości skorzystania z ulgi na start, czyli preferencji przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content