14,4 C
Warszawa
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Nowenna Pompejańska – Ks. Leszek Smoliński

26,463FaniLubię

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się Nowenna Pompejańska. Czym jest i w jaki sposób ją praktykować?

Nowenna Pompejańska łączy się z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, które św. Jan Paweł II nazwał „miastem Maryi”. Jej początki są związane z bł. Bartolomeo Longo, „apostołem różańca”, działającym w Pompejach od 1872 r., oraz Fortunatiną Agrelli z Neapolu, której Maryja objawiła się jako Królowa Różańca Świętego. Nieuleczalnie chora Fortunatina została uzdrowiona w 1884 r. po tym, jak wypełniła prośbę Maryi i odprawiła sześć nowenn, odmawiając każdego dnia cały różaniec. Błogosławiony Bartolomeo Longo rozpropagował wówczas tę formę nowenny w Kościele, a papież Leon XIII uznał objawienia, które dały jej początek.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zanim jednak Bartolomeo Longo pokochał bez reszty Matkę Bożą, wcześniej został wyrwany z sideł spirytyzmu. „Dzięki kilku przyjaciołom, także duchownym, zaczął wracać do Boga. Wciąż jednak był nękany i dręczony przez złego ducha”. Dla Bartolo najskuteczniejszą bronią w walce ze złem i pomocą w nawróceniu z grzesznego życia stał się różaniec, którego nigdy już nie wypuścił z rąk. Między innymi dlatego, że słyszał wewnętrzny głos, który mu mówił: „Jeśli chcesz się zbawić, propaguj różaniec”.

O Nowennie Pompejańskiej mówi się, że jest nie do odparcia, ponieważ Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto będzie się modlić na różańcu przez 54 dni (6 nowenn po 9 dni każda), ten otrzyma łaskę, o którą prosi. Potwierdza to ogromna liczba świadectw o spełnieniu się próśb zanoszonych do Boga tą drogą, zwłaszcza w odniesieniu do spraw po ludzku najtrudniejszych, jak uzdrowienie z nieuleczalnej choroby, zdobycie pracy, wyjście z długów, nawrócenie czy ocalenie małżeństwa. Wielu modlących się składa świadectwo o doświadczeniu duchowej przemiany podczas odprawiania Nowenny.

Każdego dnia odmawiania Nowenny Pompejańskiej modlimy się całym różańcem, odmawiając część radosną, bolesną i chwalebną wraz z krótkimi modlitwami towarzyszącymi. Pierwsze trzy nowenny mają charakter błagalny, a kolejne trzy – dziękczynny, co wyraża się przez inne modlitwy końcowe.

Jak wygląda plan modlitwy na każdy dzień nowenny?

  • Rozpoczęcie znakiem krzyża i wypowiedzenie słów: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego…”, a następnie podanie intencji.
  • Odmówienie modlitw początkowych różańca: Wierzę w Boga Ojca…, Ojcze nasz…, trzy razy Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu…
  • raz, przed pierwszą częścią różańca.
  • Odmówienie trzech części różańca: 3 razy po 5 tajemnic, czyli 15 dziesiątek; pomiędzy częściami lub dziesiątkami można robić przerwy.
  • Odmówienie modlitwy końcowej – odpowiedniej do charakteru nowenny: błagalnej lub dziękczynnej.
  • Modlitwa słowami: Pod Twoją obronę…, a na samym końcu zawołanie trzy razy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”.

Dlaczego różaniec? Wśród wielu modlitw należy on niewątpliwie do najprostszych i najbardziej popularnych. Rozważanie wraz z Maryją wydarzeń z życia Jej i Jej Syna jest nie tylko pamięcią o nich, lecz także stanowi okazję do nawiązania osobistego kontaktu z nimi.

Odkrywajmy w tej prostej, ale jakże głębokiej modlitwie nieoceniony skarb, który nauczy nas mądrości ewangelicznej i piękna życia, będącego odblaskiem świętości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content