22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki

26,463FaniLubię

10 października 2023, w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki. To już druga placówka medyczna dla mieszkańców miasta prowadzona przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, świadcząca bezpłatne usługi – leczenie psychiatryczne i psychologiczne, terapie, w tym terapie zajęciowe, doradztwo zawodowe i prawne oraz wsparcie w domu pacjenta.

Rozpoczęła się rewolucja w podejściu do psychiatrii, leczeniu i zdrowieniu pacjentów; także finansowa. Program pilotażowy zakłada bowiem odejście od leczenia zamkniętego w stosunku do pacjentów z zaburzeniami psychicznymi tzn. izolowania tych osób od ich lokalnego oparcia społecznego, jakie stanowią rodzina, przyjaciele i współpracownicy, miejsce pracy, pasje i cele życiowe; na rzecz budowania modelu psychiatrii środowiskowej, której centrum stanowi pacjent oraz jego najbliższe otoczenie, a zadaniem specjalistów z dziedziny psychiatrii jest wykorzystać zasoby pacjenta i nieść pomoc w jego najbliższym otoczeniu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki
ul. Powstańców Śląskich 166, Wrocław (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18) tel. 570 270 209

– Gdy rozpoczynałem kadencję w 2018 r. za jeden z moich celów postawiłem sobie uruchomienie nowoczesnego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. W zeszłym roku uruchomiliśmy CZP dla dzielnicy Psie Pole, ale nie chcieliśmy na tym poprzestać i rozpoczęliśmy starania o uruchomienie CZP w kolejnej części Wrocławia. Dzięki temu dziś wsparciem objęci zostaną również mieszkańcy dzielnicy Krzyki. Łącznie po rozszerzeniu centrum, ze wsparcia korzystać będzie mogło 260 tyś. mieszkańców Wrocławia. Konsekwentnie realizujemy plan zmian w opiece psychiatrycznej, którego głównym celem jest kompleksowa opieka, więcej wsparcia środowiskowego, a mniej hospitalizacji. Po roku realizacji CZP zauważyliśmy, że na oddziałach szpitalnych jest znacznie mniejsze obłożenie – mówi Marcin Krzyżanowski,Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki przystąpieniu przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego do programu pilotażowego – w pierwszym etapie dla obszaru Psie Pole, teraz również Wrocław Krzyki; osiągnięto efekt synergii, gdzie dotychczas niepołączone ze sobą elementy systemu zaczęły współpracować. W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego wyłączono ze struktury szpitala 4 komórki: oddział stacjonarny, oddział dzienny, poradnię zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego, które zaczęły wspólnie działać na rzecz zdrowienia pacjentów w ramach centrów zdrowia psychicznego.

Jak to się zaczęło?

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego sp. z o.o. jest jednym z największych podmiotów działających w obszarze opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień na terenie Dolnego Śląska.  Wydawać by się mogło, że jako „duży gracz” nie powinniśmy napotkać na naszej drodze wielkich problemów. Zaczynając od ogromnego doświadczenia w pracy z pacjentem, wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej i menedżerskiej wystarczy tylko nieznacznie rozbudować zasoby zespołu środowiskowego, otworzyć punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny i to jest gotowy przepis na sukces. Zarówno dla pacjentów jak i spółki. Nic bardziej mylnego…  mówił Michał StachówPrezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego podczas konferencji towarzyszącej otwarciu CZP. Jak tłumaczył, aby we Wrocławiu mogły powstać Centra Zdrowia Psychicznego potrzeba w pierwszej kolejności podzielić miasto na obszary. Jedno Centrum nie może mieć pod swoją opieką więcej niż 200 tys. mieszkańców.  Zaczęliśmy od spotkania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wraz z Prezesem GUS ustala i nadaje kody terytorialne. Dzięki pomocy pani poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej miasto Wrocław zostało podzielone na 5 obszarów: Psie Pole, Krzyki, Fabryczna, Śródmieście i Stare Miasto. Natomiast dzięki współpracy i pomocy pana marszałka Marcina Krzyżanowskiego ustalono obszary odpowiedzialności terytorialnej na terenie województwa dolnośląskiego, gdzie Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego zostało wpisane jako docelowy podmiot do zaopiekowania populacji Wrocławia – wyjaśnia Michał Stachów.

Oferta dla mieszkańców Krzyków

Od 1 lutego 2022 roku działa we Wrocławiu Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Psie Pole, od października 2023 r. dołączyło drugie centrum – dla mieszkańców dzielnicy Krzyki.

W obu centrach jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18, gdzie każdy wrocławianin może uzyskać pomoc oraz informacje dla siebie lub bliskich w kryzysie psychicznym. Na miejscu zawsze jest pielęgniarka oraz psycholog, a wizyta lekarska w pilnych przypadkach odbywa się w ciągu 72 godzin od zgłoszenia. – W naszym nowym Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki czerpiemy z doświadczenia zdobytego z przedsięwzięć realizowanych w CZP Psie Pole i naszych sukcesów w działaniach nastawionych na wsparcie pacjentów. Dysponujemy poradnią zdrowia psychicznego wraz z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym przy ul. Powstańców Śląskich 166 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18, Zespołem Leczenia Środowiskowego, oddziałem dziennym przy ul. Czechowa 36 oraz oddziałem stacjonarnym z izbą przyjęć w szpitalu przy Wyb. Korzeniowskiego 18. W ramach poradni udzielane są porady lekarza, psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki oraz pracownika socjalnego – mówi Oliwia KozakKierownik obu placówek.

W CZP Krzyki działa także klub pacjenta z bardzo ciekawą ofertą nie tylko dla ducha, ale i dla ciała: odbywają się tu zajęcia z arteterapii, biblioterapii, kreatywnego pisania, nauka języków, tai chi, zdrowy kręgosłup, taniec, kulinoterapia. Dodatkowo dostępne są spotkania z doradcą zawodowym oraz z prawnikiem, wkrótce ruszy także poradnictwo dla seniorów i warsztaty biograficzne.

Działania Centrów Zdrowia Psychicznego są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w rocznej kwocie 24 mln zł na CZP Krzyki (na ostatni kwartał 2023 r. to 6 mln zł),  na CZP Psie Pole rocznie 13 mln zł, czyli 3,25 mln zł kwartalnie, co wynika z populacji mieszkańców będących pod opieką CZP – w przypadku Psiego Pola jest to 95 tys. mieszkańców, w przypadków Krzyków niemal 165 tys. osób.

Studio nagrań, czasopismo, pracownie wirtualnej rzeczywistości

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego oprócz działalności stricte medycznej, w tym prowadzenia dwóch centrów, zajmuje się także promocją i popularyzacją zdrowia psychicznego. Organizuje kampanie społeczne przełamujące tabu na temat chorób i zaburzeń psychicznych oraz potrzeby korzystania z profesjonalnej pomocy – takie jak ostatnia, wciąż jeszcze trwająca kampania „Jestem silny! Chodzę do specjalisty od zdrowia psychicznego i nie wstydzę się tego!” – skierowana do mężczyzn 35+, z cyklem bezpłatnych warsztatów terapeutycznych, czy kampania „Biblioteki Życia”, zwracająca uwagę na wartość doświadczenia seniorów i znaczenia rodzinnych więzi.

W CZP Psie Pole mieści się profesjonalne studio nagrań – pierwsze takie studio w polskiej placówce publicznej służby zdrowia, w którym pacjenci w ramach zajęć z muzykoterapii aktywnej ćwiczą umiejętności wokalne, lektorskie, nagrywają piosenki, czytają wiersze, emitowane później w audycjach radiowych. W ubiegłym roku została wydana płyta z kolędami w wykonaniu pacjentów oraz kadry Centrum. W ramach zajęć z kreatywnego pisania podopieczni tworzą teksty publikowane w dwumiesięczniku „Dobre Życie”. Uczestniczą także w cyklicznych wykładach motywacyjnych „Sięgnij po swoje dobre życie!”, nastawionych na wsparcie, inspirację i narzędzia do budowania lepszego życia. Pacjenci DCZP korzystają też z najnowszej technologii VR – dzięki pracowni powstałej na terenie szpitala mogą przenieść się do wirtualnego świata, odbywając relaksujące i pomagające w leczeniu zaburzeń i fobii sesje terapeutyczne.

Wszystkie działania DCZP we Wrocławiu są dla mieszkańców bezpłatne, bez potrzeby skierowania, finansowane przez NFZ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content