19.7 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Rząd przekaże 4,5 mld zł dla gmin popegeerowskich

26,463FaniLubię

VI edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowaliśmy do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Te obszary zostały pominięte w procesie transformacji przez wcześniejsze władze. Dbamy, aby każdy zakątek Polski był doinwestowany. Dlatego do gmin i powiatów trafi 4,5 mld zł. Bezzwrotne dofinansowanie otrzyma ponad 2000 inwestycji. Samorządy, dzięki dodatkowym środkom, mogą wyremontować drogi, stworzyć nowe żłobki i przedszkola czy obiekty sportowe. Nowe przedsięwzięcia w regionach po byłych PGR-ach przyciągną przedsiębiorców i stworzą nowe miejsca pracy. Mieszkańcy nie będą musieli wyjeżdżać do większych miast w poszukiwaniu zatrudnienia.

4,5 mld zł – środki dla samorządów popegeerowskich

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmów z mieszkańcami.
Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmów z mieszkańcami.
Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmów z mieszkańcami.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi.

W naszych działaniach kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Dbamy o to, aby każdy zakątek w Polsce był doinwestowany. Dlatego właśnie powstał Rządowy Program Inwestycji Strategicznych, który zmienia życie mieszkańców na lepsze.

Naszym celem jest tworzenie inwestycji blisko ludzi. Lokalne społeczności otrzymują fundusze na remont dróg i infrastruktury pieszo-rowerowej, które zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzięki rządowym środkom powstaną nowe przedszkola, szkoły i boiska, z których będą korzystać dzieci i młodzież. Samorządy będą budować wodociągi czy kanalizację.

– Dla nas nie ma Polski A, Polski B. Ważne, aby rzeczywiście była jedna. Temu ma służyć również nasz program, który jest fundamentalnie ważny – właśnie dla ziem, gmin popegeerowskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W VI edycji programu, bezzwrotne dofinansowanie otrzyma 2035 inwestycji. Rząd przekaże na ten cel 4,5 mld zł z budżetu państwa. To jeszcze większa kwota niż w poprzedniej edycji skierowanej do regionów po dawnych PGR-ach. Dzięki środkom z tej edycji powstanie ponad:

 • 1000 dróg,
 • 260 boisk i obiektów sportowych,
 • 220 żłobków i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi,
 • 350 szkół,
 • 45 siłowni plenerowych,
 • 150 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej,
 • 60 ośrodków Senior+,
 • 300 świetlic i domów kultury.

Zobacz wyniki VI edycji programu.

Realne wsparcie dla samorządów

Nasze małej ojczyzny rozwijają się dzięki Rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych. W całej Polsce powstaje szereg inwestycji. W III naborze gminy i powiaty otrzymały w sumie ponad 4 mld zł na inwestycje bliskie ludziom. Dofinansowaliśmy blisko 1900 inwestycji z ponad 1300 gmin. Mieszkańcy tych regionów już mogą korzystać z bezpiecznych dróg, które zostały wyremontowane. Dzieci i młodzież mają lekcje w nowych klasach, a po szkole mogą spędzić swój czas wolny na boisku sportowym.

– Niech każdy burmistrz, wójt, starosta lub prezydent miasta zada sobie to pytanie – czy 4 lata wcześniej, 8 lat wcześniej, były takie programy, które tworzyły perspektywy rozwoju gospodarczego, perspektywy przyciągania nowych przedsiębiorców, tworzenia nowych jednostek szpitalnych? – powiedział szef polskiego rządu.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dotychczas rozstrzygnęliśmy już V edycji. Na ten cel przeznaczyliśmy do tej pory 63,4 mld zł.

 • I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce;
 • III edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich;
 • IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych;
 • V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Nasza współpraca z samorządami poprawia warunki życia wszystkich Polek i Polaków. Dlatego kontynuujemy program i przeznaczamy pieniądze na kolejne inwestycje.

Wciąż trwa nabór do IX edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Rozświetlamy Polskę. O bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji mogą ubiegać się gminy oraz związki międzygminne na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Wnioski można składać do 18 września 2023 r. do godz. 17.00.

Więcej informacji na temat Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Materiały

Wyniki VI naboru

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content