23.4 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

Rekordowe środki na ochronę zdrowia – w 2024 r. przeznaczymy 190 mld zł

26,463FaniLubię

Co roku zwiększamy środki z krajowego budżetu na ochronę zdrowia – w 2024 r. zaplanowaliśmy rekordową kwotę 190 mld zł. To 2,5 razy więcej niż nasi poprzednicy w 2015 r. Dzięki uszczelnieniu podatków przeznaczamy środki na realizację programów rządowych w zakresie opieki zdrowotnej. To m.in. darmowe leki dla najmłodszych oraz seniorów, czy brak limitów do lekarzy specjalistów dla wszystkich pacjentów. Dodatkowo szpitale mogą kupować potrzebny sprzęt, a samorządy modernizują lub budują nowe placówki medyczne. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Tomaszów Lubelski, w którym będzie rozbudowywany szpital. Na ten cel władze placówki otrzymają blisko 89 mln zł z budżetu państwa.

Rekordowe środki na ochronę zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania na ternie inwestycji – przebudowa centralnego bloku operacyjnego w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim.

Zdrowie Polaków jest jednym z naszych priorytetów, dlatego stale poprawiamy funkcjonowanie ochrony zdrowia. Co roku zwiększamy środki na leczenie Polaków. W 2015 r. na zdrowie Polaków przeznaczano 77,2 mld zł. W 2023 r. przeznaczyliśmy na ten cel 170,3 mld zł. W budżecie na 2024 r. zaplanowaliśmy rekordową kwotę ponad 190 mld zł.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Wydatki na służbę zdrowia po 8 latach są więcej niż dwa razy wyższe, więcej niż 100% przekraczają wydatków na służbę zdrowia, które odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach z Platformy Obywatelskiej – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększone środki w krajowym budżecie pozwoliły nam zlikwidować limity do specjalistów dla wszystkich pacjentów i wprowadzić darmowe leki dla seniorów 75+. W ramach #NoweKonkrety program bezpłatnych leków został poszerzony o kolejne dwie grupy wiekowe:

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,
  • osoby powyżej 65. roku życia.

Rozbudowa szpitala w Tomaszowie Lubelskim

Cały czas inwestujemy w szpitale, zamiast je likwidować. Historia tomaszowskiego szpitala sięga 1912 r. Po wojnie, dzięki działaniom dyrektora dra. Janusza Petera, szpital był powiększany i modernizowany. Pod koniec lat pięćdziesiątych stał się jednym z największych w Polsce. Obecnie liczy 274 łóżek, ale to się niedługo zmieni. Zaplanowano już rozbudowę szpitala, która będzie kosztować ponad 111 mln zł. Blisko 89 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa.

– Tomaszów Lubelski będzie także centrum służby zdrowia dla całego subregionu na Lubelszczyźnie. I ja się z tego ogromnie cieszę. Blisko 90 milionów złotych z budżetu – wcześniej te pieniądze były całkowicie poza możliwościami budżetu państwa polskiego. I odpowiedź jest prosta – w każdym zakątku Polski takie inwestycje, czy drogowe, czy w służbę zdrowia, czy w edukację, oświatę czy remizy strażackie, domy kultury – one są możliwe, bo naprawiliśmy budżet państwa polskiego – powiedział szef polskiego rządu.

W szpitalu w Tomaszowie Lubelskim leczonych jest rocznie 18-20 tys. pacjentów. Dzięki rozbudowie szpitala, która finansowana będzie w 80% z budżetu państwa polskiego, będzie można dokonywać zabiegów oraz operacji chirurgicznych, jakich wcześniej nie wykonywano.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content