23.4 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: życzę, by nowy rok szkolny był pełen radości, otwarcia na świat, dociekliwości oraz poszukiwania pasji

26,463FaniLubię

Blisko 4,7 mln dzieci rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach w Szkole Podstawowej w Rokicinach. Uczniowie są przyszłością Polski, dlatego zapewniamy im wsparcie poprzez realizację wielu programów. Naszym celem jest rozwijanie wśród uczniów kompetencji, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie w dynamicznie rozwijającym się świecie. Przygotowujemy specjalistów na potrzeby nowoczesnej gospodarki – wspieramy w ten sposób rozwój naszego kraju. Dbamy o zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną uczniów. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wsparcie dzieci i młodzieży, dlatego zatrudniamy coraz więcej psychologów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Premier Mateusz Morawiecki w Szkole Podstawowej w Rokicinach.
Premier Mateusz Morawiecki w Szkole Podstawowej w Rokicinach.
Premier Mateusz Morawiecki w Szkole Podstawowej w Rokicinach.
Premier Mateusz Morawiecki w Szkole Podstawowej w Rokicinach.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Rokicinach. Dzieci wróciły do klas po najdłuższych wakacjach. Szkoła to nie tylko nauka, ale także nowe znajomości i przyjaźnie. Spotkanie z młodzieżą i nauczycielami było okazją do złożenia życzeń na kolejny rok owocnej pracy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Szkoła nie polega na napełnianiu wiadra, tylko na rozpalaniu płomienia. Tego życzę dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom, abyście potrafili w waszych kochanych podopiecznych, uczniach rozpalać ten płomień – płomień pasji, zaangażowania, miłości do ojczyzny, patriotyzmu, miłości do nauki – przekazał Prezes Rady Ministrów.

Dążymy do zapewnienia jak najlepszych warunków do nauki, by powrót do szkolnej ławki był przyjemnością i wyczekiwanym momentem. W tym celu realizujemy programy, dofinansowujemy sprzęt oraz zatrudniamy nową kadrę – wszystko z myślą o najmłodszych i ich nauczycielach.

Zdrowie uczniów priorytetem naszego rządu

Dbamy o to, aby dzieci i młodzież czuły się w szkole komfortowo i bezpiecznie. Zdrowie fizyczne i kondycja psychiczna uczniów są naszym priorytetem. Realizujemy programy, których celem jest popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.

Wiemy, jak ważne jest profesjonalne wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Dlatego zwiększamy liczbę etatów dla specjalistów w szkołach i przedszkolach. W 2022 r. było to ok. 22 tys. etatów, teraz to ok. 42,6 tys. Przeznaczyliśmy już 2,4 mld zł na zatrudnienie specjalistów, pedagogów specjalnych, psychologów i dodatkowe zajęcia dla uczniów.

– Chcielibyśmy, aby każdy mógł radzić sobie ze swoimi problemami świetnie sam, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak w dzisiejszych czasach ważna jest pomoc psychologiczna. Dlatego niemal do każdej szkoły zapewniliśmy psychologa lub pedagoga specjalnego. To też jest ogromne wsparcie dla dzieci i dla młodzieży – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozwój polskiej edukacji dzięki rządowym programom

Dzieci są przyszłością Polski. Sukcesywnie zwiększamy środki na oświatę. Nigdy nie było tak dużego zwiększenia kwotowego i procentowego subwencji jak w ostatnich latach. W 2023 r. na oświatę przeznaczyliśmy 64,4 mld zł, a w 2024 r. planowana jest kwota 76,6 mld zł. Dodatkowo w ostatnich latach przekazaliśmy ponad 10 mld zł na unowocześnienie polskich szkół.

Stawiamy na rozwój szkolnictwa. Naszym celem jest rozwijanie wśród uczniów kompetencji, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w dynamicznie rozwijającym się świecie. W tym celu wprowadziliśmy m.in.:

  • Laboratoria przyszłości – dzięki którym wkrótce uczniowie szkół ponadpodstawowych zyskają dostęp do najnowocześniejszego, profesjonalnego oprogramowania oraz dużych mocy obliczeniowych,
  • E – materiały edukacyjne – w 2019 r. udostępniliśmy Zintegrowaną Platformę Edukacyjną (ZPE). Zawiera ponad 30 tys. zasobów, w tym ponad 12 tys. interaktywnych e-materiałów, 100 programów nauczania i 3 tys. scenariuszy lekcji. Katalog jest cały czas powiększany,
  • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – to środki na nie tylko szybki, ale i bezpieczny internet,
  • Program Aktywna Tablica – to dofinansowanie na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • Projekt „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła+” – to środki na zakup laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów,
  • Rządowy program sportowy Klub – to bezpośrednie wsparcie dla małych i średnich środowisk sportowych. Blisko 6 tys. klubów sportowych otrzymało dofinansowanie, aby szkolić ponad 314 tys. dzieci i młodzieży.

– Staramy się wspierać dzieci w ich aktywności sportowej, we wszystkich możliwych wymiarach. To wsparcie dla kilkunastu tysięcy nauczycieli wychowania fizycznego, które od kilku lat powoduje, że zajęcia pozaszkolne – także wakacyjne – są bogatsze w ofertę różnych sportowych dyscyplin – powiedział szef polskiego rządu.

Modernizacja polskich szkół

Dzięki uszczelnieniu polskiego budżetu możemy zadbać nie tylko o nauczanie, ale również na budowanie nowych lub remontowanie już istniejących szkół, przedszkoli, czy żłobków. Aby zapewnić dzieciom odpowiednie warunki wprowadziliśmy m.in.:

  • Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych – zapewnia on środki m.in. na modernizację szkół czy budowę boisk szkolnych,
  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – samorządy mogły wykorzystać te środki na niezbędne inwestycje, w tym oświatowe.

Szkoła Podstawowa w Rokicinach pozyskała środki na budowę nowej hali sportowej. Zrealizowanie tak dużej inwestycji było możliwe dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Strategicznych. Hala sportowa jest nowoczesnym obiektem, który spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa.

– Aby życie szkolne było jak najpełniejsze, ważne jest, aby były do tego odpowiednie warunki. Dlatego cieszę się, że w szkole w Rokicinach, ale i w wielu innych szkołach możemy ten rok szkolny zaczynać – po inwestycjach ostatnich lat, takich jak ta piękna inwestycja, która może być chlubą gminy, ale także chlubą przede wszystkim rodziców i uczniów – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content