18,1 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Rusza Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy!

26,463FaniLubię

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczyna realizację programu polityki zdrowotnej na lata 2023-2025 dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy. Działania zostaną sfinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

– W naszych działaniach szczególne miejsce zajmuje profilaktyka, dlatego w tym roku uruchamiamy kolejne programy profilaktyki zdrowotnej adresowane do naszych mieszkańców. Jednym z nich jest program w zakresie profilaktyki osteoporozy. Już w tę sobotę 1 lipca zapraszam wszystkich do Parku Grabiszyńskiego, gdzie odbędzie się OsteoFest – wydarzenie inaugurujące nasz program – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Rusza Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy
Rusza Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Budżet programu to 1,3 mln zł. Działaniami ma zostać objętych 5300 osób. Realizatorem programu polityki zdrowotnej wyłonionym w drodze konkursu jest podmiot wykonujący działalność medyczną Cogito Med.

– Jako realizatorzy programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszańców województwa dolnośląskiego chcielibyśmy zapewnić nasze zaangażowanie do programu oraz wsparcie dla pacjentów. Profilaktyka jest bardzo ważnym aspektem naszego zdrowia i chcielibyśmy podziękować za zaufanie. Naszym celem jest przebadanie jak największej liczby uczestników, dlatego też zachęcamy do skorzystania i wzięciu udziału w programie – mówi dr Sebastian Łaźniak właściciel firmy Cogito Med.

OsteoFest

1 lipca 2023 r. od godziny 9:00 do 18:00, na polanie w Parku Grabiszyńskim odbędzie się wydarzenie inaugurujące program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy. Głównym celem festiwalu jest przeprowadzenie bezpłatnych badań densytometrycznych obrazujących gęstość kości. Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z innych badań profilaktycznych: badań cytologicznych, badań wzroku, badań płuc, badania krwi, testy PSA, badania w kierunku dny moczanowej, badania cholesterolu. Do dyspozycji będzie również kino letnie, strefa gastronomiczna i strefa FUN dla dzieci.

OsteoFest to nazwa serii zaplanowanych wydarzeń – miasteczek zdrowia, które będą odbywały się na terenie całego naszego województwa.

Harmonogram festiwali zdrowia:

1.07.2023 Wrocław, Park Grabiszyński

8 – 9.07.2023 – Milicz

15.07.2023 – Brzeg Dolny

16.07.2023 – Legnica

22.07.2023 – Oborniki

Aktualny harmonogram dostępny na stronach:

https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/profilaktyka/

https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/profilaktyka/osteoporoza/

Prowadzimy stałą rejestrację na badania pod bezpłatnym numerem infolinii:

+48 800 808 006

Szczegóły programu

Osteoporoza jest chorobą, która występuje u co czwartej kobiety w wieku pomenopauzalnym i u 15% mężczyzn w starszym wieku. Całkowite ryzyko złamań u kobiet wynosi 30-40%, natomiast u mężczyzn około 20%.

Osteoporoza to choroba układu kostnego związana z niską masą kostną, która przyczynia się do zwiększonej podatności na złamania. W Polsce problem ten dotyka 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln stanowią kobiety.

Grupą docelową programu są kobiety powyżej 65 roku życia oraz kobiety w wieku 40-64 lat, u których występują czynniki ryzyka.

W ramach programu polityki zdrowotnej będą prowadzone:

  • działania informacyjno-edukacyjne,
  • oszacowanie 10-letniego ryzyka złamania kości metodą FRAX – w przypadku wyniku równego lub wyższego niż 5% uczestnik otrzymuje informację zwrotną o zakwalifikowaniu do pomiaru DXA,
  • badanie densytometryczne – działania są skierowane do uczestników programu, którzy skorzystali z edukacji zdrowotnej i uzyskali wynik FRAX ≥5%. Pomiar densytometrii DXA jest dokonywany na szyjce kości udowej,
  • konsultacja lekarska – po wykonaniu badania densytometrycznego, każdy uczestnik programu odbywa wizytę lekarską – niezależnie od wyniku badania. W trakcie tej wizyty, lekarz omawia z uczestnikiem wynik badania DXA. Następnie wykonuje ponowną ocenę ryzyka złamania z użyciem narzędzia FRAX. W przypadku braku osteoporozy pacjent informowany jest o wyniku ujemnym (tj. brak stwierdzonej osteoporozy). W przypadku wykrycia osteoporozy uczestnik kierowany jest do leczenia w ramach świadczeń gwarantowanych finansowanych przez NFZ. W czasie konsultacji lekarz przekazuje pacjentowi informację na temat jego bieżącego stanu zdrowia, zalecenia odnośnie dalszego postępowania oraz wskazuje wszystkie dostępne ścieżki postępowania specjalistycznego w ramach systemu opieki zdrowotnej,
  • szkolenia personelu medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content