8,1 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Premier podczas Forum Wizja Rozwoju: naszym priorytetem jest silna gospodarka, odporna na kryzys

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki otworzył VI Forum Wizja Rozwoju. To największe gospodarcze wydarzenie w północnej Polsce. Podczas dwudniowego spotkania naukowcy, przedsiębiorcy, finansiści, dziennikarze będą dyskutować o najważniejszych sprawach gospodarczych i politycznych Polski. Szef rządu podkreślił, że dbałość o rozwój gospodarczy oraz zrównoważony budżet pozwala zarządzać finansami z myślą o Polakach. Dzięki temu więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na programy społeczne, tarcze antykryzysowe i inwestycje.

Jakość rozwoju gospodarczego – podstawowy czynnik sukcesu państwa na arenie międzynarodowej

Premier Mateusz Morawiecki zatrzymał się przy jednym ze stanowisk podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki zatrzymał się przy jednym ze stanowisk podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki zatrzymał się przy jednym ze stanowisk podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki idzie po przemówieniu podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki zatrzymał się przy jednym ze stanowisk podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki idzie wraz z delegacją podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju.
Widownia podczas wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego podczas Forum Wizja Rozwoju.

Premier podkreślił, że jesteśmy na dobrej drodze wyrwania się z kręgu gospodarek średniego rozwoju. Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków. To inwestycje w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo, programy społeczne, pomoc przedsiębiorcom.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Tej niebywałej szansy nie możemy zmarnować. Aby tak się stało, potrzebujemy bezpieczeństwa. To jest ta podstawa, ten fundament. To dlatego tak bardzo inwestujemy dzisiaj bezpieczeństwo – kontynuował.

Jak dodał gospodarce potrzebny jest również zastrzyk innowacyjności, który pozwoli na to, aby to Polska i polskie firmy wytyczały kierunek rozwoju. Po raz pierwszy w historii nasz kraj ma szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać.

Nowe inwestycje – rozwój gospodarczy Polski

Polska jest przyjaznym krajem dla wielkich międzynarodowych firm, a także średnich i mniejszych polskich oraz zagranicznych, które chciałyby przebudować swoje łańcuchy dostaw czy produkcji. Jesteśmy krajem bezpiecznym, który poprzez mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej, tworzy optymalne warunki dla inwestorów do rozwijania biznesu. To dobry model rozwoju gospodarczego, nowoczesnych technologii, wykwalifikowanych pracowników i szybki wzrost gospodarczy. To także korzyści dla polskich pracowników w postaci wyższych wynagrodzeń, wzrostu konkurencyjności i nowych miejsc pracy.

Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu, zagraniczne firmy chętnie inwestują w Polsce. Amerykańska firma Intel, która zajmuje się m.in. produkcją procesorów i produktów serwerowych, otworzy pod Wrocławiem najnowocześniejszy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników.

– Kilka dni temu miałem przyjemność otwierać w Polsce największą, najważniejszą inwestycję zagraniczną, jaka kiedykolwiek w Polsce została ulokowana. To inwestycja Intela. To przede wszystkim inwestycja w mikroprocesory, półprzewodniki, układy scalone, które są ropą naftową XXI wieku, które są tym podstawowym czynnikiem decydującym o jakości rozwoju gospodarczego – przypomniał premier.

Jakość w zarządzaniu finansami publicznymi

– Niedawno pokazały się dane Eurostatu, które potwierdzają to, że Polska jest wśród trzech krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie ubóstwa według tego wskaźnika, który tam został pokazany. Ale jednocześnie z ogromną dynamiką rozwoju – powiedział premier.

Mimo kryzysów takich jak pandemia, atak Rosji na Ukrainę i konsekwencje gospodarcze tych wydarzeń, wpływy do budżetu państwa z PIT i CIT wzrastają. To możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i uszczelnieniu systemu podatkowego.

Szef rządu zwrócił uwagę, że jakość zarządzania finansami publicznymi przekłada się na życie wszystkich obywateli: na politykę społeczną, możliwości zakupów uzbrojenia, programy rozwojowe, wsparcie samorządów, programy infrastrukturalne, a także na wzrost wydatków na ochronę zdrowia.

Forum Wizja Rozwoju – wypracowywanie wizji i kierunków rozwoju polskiej gospodarki

To już szósta edycja Forum, zaplanowana w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum zajmą się najważniejszymi wyzwaniami, które stoją przed polską gospodarką, m.in. gospodarką morską, innowacjami, zdrowiem. Podczas Forum swoją kontynuację będzie miał Kongres Srebrnej Gospodarki oraz II Targi.

Podczas uroczystej Gali Forum zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze dla najlepszych firm. Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju ma charakter honorowy, a jej głównym celem jest promowanie polskich przedsiębiorstw za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. W tym roku zostanie przyznana po raz piąty, a nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 20 czerwca.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content