7,8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Tegoroczny XIII Kongres Polska Wielki Projekt zajął się pojęciem suwerenności

26,463FaniLubię

XIII Kongres Polska Wielki Projekt był okazją do podsumowania sytuacji międzynarodowej oraz debaty na temat szeroko rozumianej suwerenności. Na otwarciu Kongresu premier Mateusz Morawiecki omówił sytuację geopolityczną w regionie i bezpieczeństwo w Europie. W sobotę – drugiego dnia Kongresu – szef polskiego rządu wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Tegoroczny laureatem został polski rysownik, malarz i scenograf Janusz Kapusta.

– Pojęcie suwerenności jest taką ideą, która bardziej niż w debatach wykuwa się w boju. Wykuwa się czynem. I właśnie jako naród, jako ludzie, którzy walczyli o suwerenność, zdajemy sobie sprawę z tego, że ma ono swoją cenę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Polska Wielki Projekt.
Premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Polska Wielki Projekt.
Premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Polska Wielki Projekt.

XIII Kongres Polska Wielki Projekt

Jest to największe w Polsce spotkanie konserwatywnych środowisk eksperckich, opiniotwórczych i politycznych. W ramach tegorocznej edycji paneliści omówili tematy z obszaru geopolityki, oddziaływania rosyjskiej kultury na Europę Zachodnią, kondycji uniwersytetów, reparacji oraz suwerenności. Kongres jest doskonałą okazją do refleksji nad obecnymi wydarzeniami. Była to kolejna edycja wypełniona debatami. 

Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu Kongresu wygłosił krótkie podsumowanie obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie i bezpieczeństwa w Europie.

– Tylko Europa silna, świadoma swojego dziedzictwa, wierna wartościom, które zbudowały jej świetność, może przetrwać dzisiejszą dziejową zawieruchę. Tylko taka Europa przetrwa – przekazał Prezes Rady Ministrów. 

Laureat nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

W 2011 r. organizatorzy Kongresu Polska Wielki Projekt ustanowili Honorową Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.

– Laureaci tej wspaniałej nagrody są wyrazicielami nowocześnie, współcześnie rozumianego patriotyzmu i suwerenności. I do wszystkich laureatów tej nagrody, którym chcę z tego miejsca także podziękować za wspaniałe dzieło życia – dołącza kolejny znakomity laureat – mistrz pan Janusz Kapusta – pogratulował szef polskiego rządu. 

Tegoroczny laureat jest wynalazcą jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej K-dron. Od 2016 r. bryła ta jest przekazywana nagrodzonym w formie statuetki.

– Panie Januszu – chcę podziękować za to, że rozsławia pan imię Polski na całym świecie i jest pan wśród tych, którzy szukają i pomagają szukać innym tego, co w życiu najważniejsze – dobra, prawdy, sprawiedliwości, wolności, suwerenności – podziękował premier Mateusz Morawiecki. 

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content