26 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Zgrupowanie klas mundurowych – Marta Morawiecka

26,463FaniLubię

W dniach 11-16 listopada 2022 roku do Ośrodka Wczasów Dziecięcych w Kudowie Zdrój zjechała liczna młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, z wychowawcą płk Romanem Łubińskim. Obok treningów, musztry, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, ratownictwa i nauki posługiwania się bronią, pojawiły się spotkania poświęcone wychowaniu patriotycznemu i historii. Początek pobytu uczniów w Święto Niepodległości 11 Listopada nie był bowiem przypadkowy.

Byłam jedną z zaproszonych osób, które miały przywołać minione czasy i opowiedzieć młodym, jak wyglądało życie w PRL, czym była euforia legalnej Solidarność, brutalnie zmiażdżona przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 roku i dlaczego powstała Solidarność Walcząca. Ciężkie do wyobrażenia dla blisko 70 uczniów klas trzecich zgrupowania były dość prymitywne warunki życia tamtych czasów, wszechobecna kontrola oraz kłamstwo, jakim posługiwali się na co dzień komuniści. Z trudem uzmysławiali sobie, że spora część aktywności społecznej musiała zejść do podziemia, aby pozostać niezależną. W przeciwnym razie groziły surowe represje, przesłuchania, więzienia, pobicia, szantaże. Milicja Obywatelska nie pilnowała porządku a wymuszała z pomocą tajnej Służby Bezpieczeństwa posłuch i uległość. Dopiero na tym tle można było tłumaczyć, dlaczego powstała Solidarność Walcząca i kim był jej ukrywający się, ścigany przez 6 lat, przywódca, Kornel Morawiecki. On nie chciał z szulerami rozmawiać, nie wierzył komunie, chciał od początku namiestników moskiewskich pozbawić władzy i oddać ją narodowi polskiemu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Muszę przyznać, że dopiero ta ujęta w szerszej perspektywa opowieść zaczynała przemawiać do młodzieży, a mnie uzmysłowiła, jak mocno młodsze pokolenie nie zdaje sobie sprawy, czym była komuna, w której przyszło nam żyć i z którą przyszło nam walczyć. Serdecznie dziękuję organizatorom za zaproszenie a uczniom, że uważnie słuchali, a nawet czasem zabierali głos. Mam nadzieję, że niektórzy z nich odnajdą się w roli obrońców Ojczyzny, jako zawodowi żołnierze Wojska Polskiego.

Marta Morawiecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content