18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Specjalny Dzień dla zasłużonych Wrocławian – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

29 listopada w Hali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się piękna uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności dla 28 osób zasłużonych w walce przeciwko komunistycznej władzy.

Wielu z nich było w podziemnej organizacji Solidarność Walcząca, poświęcając swój czas, życie rodzinne i zawodowe dla wspólnego celu obalenia represjonistycznego reżimu stanu wojennego. Uhonorowanie odznaczeniami w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej, Andrzeja Dudy, dokonał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Każda z uhonorowanych osób była przejęta otrzymaniem odznaczenia, ponieważ po tylu latach ich wysiłek został zauważony i nagrodzony. Wśród wyróżnionych byli działacze Solidarności Walczącej: Stanisław Debiński, Krystyna Jagoszewska, Krzysztof Jakubczak, Wincenty Korsan, Piotr Jamróz, Joanna i Krzysztof Turkowscy, oraz Ireneusz Zrobek. Dla wszystkich czytających Gazetę Obywatelską osoba Krsytyny Jagoszewskiej jest znana, ponieważ od początku powstania gazety robi ona korekty do każdego wydania. Natomiast Ireneusz Zrobek jest na każdym wydarzeniu we Wrocławiu, jako osoba trzymająca sztandar Solidarności Walczącej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Fot: Marta Morawiecka

Sejm ustanowił Krzyż Wolności i Solidarności 5 sierpnia 2010 roku. W następnym roku przyznano go po raz pierwszy w Radomiu przy okazji upamiętnienia obchodów 35 rocznicy protestów społecznych. Krzyż jest nadawany przez Prezydenta RP na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, dla działaczy opozycji antykomunistycznej. W czasie wtorkowej uroczystości przemówienie wygłosił również Wojewoda Dolnośląski, Mateusz Obremski, który wspomniał, że walka o niepodległość Polski powinna być również kontynuowana dzisiaj. Wzruszające słowa powiedział też Krzysztof Turkowski, który wspomniał o słowach zapominanych w obecnych czasach: „Bóg Honor i Ojczyzna” dla których zarówno jego oraz poprzednie pokolenia walczyły o wolną i niepodległą Polskę. Będziemy o was i o waszym wysiłku pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content