4,6 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Prawo.pl: ograniczenia dla organizacji społecznych przy pozwoleniach na budowę

26,463FaniLubię

Organizacja społeczna nie może działać w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę – z wyjątkiem postępowań wymagających udziału społeczeństwa. Wówczas może żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu – przypomina Prawo.pl. Organizacja ma prawo także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie.

Zakres uprawnień organizacji społecznej zależy od rodzaju postępowania, w którym podmiot ten chce brać udział – podaje serwis Prawo.pl. Inaczej wygląda sytuacja przy wydawaniu decyzji środowiskowych, a inaczej przy udzielaniu pozwolenia na budowę. Jak podaje Prawo.pl, w tym drugim przypadku organizacja może występować z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Oznacza to, tłumaczy serwis, że uprawnienie organizacji społecznej (nie tylko ekologicznej) do uczestniczenia w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę na prawach strony ma charakter następczy – jest uwarunkowane prowadzeniem postępowania wymagającego udziału społeczeństwa, czyli postępowania, w ramach którego przeprowadzona jest ocena oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Jednak, jak wskazuje serwis, z dniem 13 maja 2021 r. do Prawa budowlanego dodano przepis, zgodnie z którym do postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, poprzedzonego decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, stosuje się przepisy art. 86g i art. 86h ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Prawo.pl tłumaczy, że w praktyce oznacza to, że organizacji ekologicznej powołującej się na swoje cele statutowe, jeżeli prowadzi ona działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania w sprawie, m.in. pozwolenia na budowę, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji, służy prawo do wniesienia odwołania od takiego pozwolenia, poprzedzonego decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach wydaną w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/kiedy-organizacja-spoleczna-moze-zablokowac-inwestycje,518201.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content