18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Módlmy się za Kościół prześladowany w Polsce i na świecie – Mieczysław Maj

26,463FaniLubię

Listopad to miesiąc szczególny dla fundacji Open Doors, bowiem 20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół. Fundacja Open Doors powołana została w służbie prześladowanym chrześcijanom na całym świecie, a jej założyciel brat Andrew nazwany został „Bożym przemytnikiem” ze względu na przewożenie w milionach egzemplarzy Pisma Świętego do krajów, w których panował niegdyś bądź nadal panuje reżim komunistyczny. W dniu 20 listopada w sposób szczególny modlić się będziemy za braci i siostry prześladowanych w Kolumbii i Afganistanie. Jednak także na naszej rodzimej ziemi, tutaj w Polsce Kościół katolicki zmaga się od kilku lat ze wzmożoną falą aktów agresji wymierzonych zarówno w osoby duchowne, jak i świeckie. Smutnym i wstrząsającym przykładem ostatnich dni jest atak nożownika na kierowcę bp. Chrząszcza w czasie wizyty kanonicznej kapłana w Myślenicach. 

Każdy prześladowany chrześcijanin powinien znać przynajmniej jednego chrześcijanina u swego boku, który modli się i wstawia się za nim. Od momentu założenia Open Doors przez brata Andrew (Anne van der Bijl) w 1955 roku maksyma ta stała się wizją i powołaniem, które przyświeca fundacji Open Doors na całym świecie. To właśnie zadaniem nas chrześcijan, którzy cieszą się wolnością jest pomoc prześladowanym braciom i siostrom. Od ponad 60 lat fundacja pracuje w ponad 60 krajach świata, w których znacząco łamane są prawa chrześcijan. Poprzez projekty fundacja wspiera i zachęca cierpiących z powodu prześladowań chrześcijan do życia w chrześcijaństwie, do wzmacniania swoich zgromadzeń i do głoszenia Ewangelii nawet w nieprzyjaznym środowisku. Pomoc skierowana jest do kościołów chrześcijańskich wszystkich wyznań. W głównej mierze polega na zaangażowanie na rzecz więźniów, pomoc w nagłych wypadkach, dostarczanie Biblii i literatury chrześcijańskiej, jak również wsparcie dla rodzin zamordowanych chrześcijan oraz prowadzenie działalności wydawniczej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Fundacja każdego roku przedstawia słynny Światowy Indeks Prześladowań, czyli ranking 50 krajów, w których chrześcijanie spotykają się z największymi prześladowaniami i dyskryminacją z powodu swojej wiary. Towarzyszy mu szczegółowe sprawozdanie na temat tego, w jaki sposób prześladowanie i dyskryminacja przejawiają się i wywierają wpływ. W ubiegłym roku intensywność prześladowań chrześcijan na całym świecie nadal rosła. Na całym świecie ponad 360 milionów chrześcijan jest przedmiotem intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu swojej wiary. Obecnie Afganistan wyprzedził Koreę Północną zajmując 1. miejsce w indeksie. Z kolei chiński model kontroli religijnej przenoszony jest na inne kraje. Coraz intensywniej rośnie liczba napaści i wysiedleń chrześcijan na całym świecie. Przemoc ze strony islamistów czyni także Afrykę Subsaharyjską najbardziej niebezpiecznym regionem dla chrześcijan. Kraje szczególnie niebezpieczne z tego kontynentu znajdujące się w pierwszej dziesiątce Indeksu to Somalia, Libia, Jemen, Erytrea, Nigeria. Dziesiątkę zamykają Indie. 

Świadectwa konkretnych osób kryjących się za wyżej wymienionymi liczbami znajdują się na stronie www.opendoors.pl oraz w bezpłatnym czasopiśmie wydawanym comiesięcznie przez fundację. To historie pełne cierpienia i bólu, lecz równocześnie przebaczenia dla oprawców. Pamiętajmy o modlitwie za prześladowanych chrześcijan już w najbliższą niedzielę 20 listopada i nie bądźmy obojętni wobec najmniejszych prób ataków społecznych na wolność sumienia i wyznania każdego członka wspólnoty katolickiej.

Mieczysław Maj 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content