22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Morawiecki: Córką historii jest pamięć. Prezydenci RP na uchodźstwie spoczęli w Świątyni Opatrzności Bożej

26,463FaniLubię

Naród, który chce być wielki, ma swoje ambicje i aspiracje, musi dbać o swoich wielkich poprzedników i o swoje dziedzictwo. Tym strażnikom polskiej niepodległości winniśmy szczególny szacunek i szczególną pamięć. Mowa o prezydencie Władysławie Raczkiewiczu, prezydencie August Zaleski, prezydent Stanisław Ostrowski – w dniu 12 listopada 2022 odbył się ich uroczysty pogrzeb w Świątyni Opatrzności Bożej.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie przemówienia podczas uroczystości wskazał, iż współczesna historia Polski to historia odzyskiwania i odbudowywania. Wraz z upadkiem komunizmu zaczęliśmy odbudowywać pamięć i odzyskiwać prawdę. Każde nasze odzyskiwanie jest końcem, lecz jednocześnie początkiem. Rok 1918 r. był początkiem odzyskanej niepodległości i początkiem jednocześnie pozbywania się tych wielowiekowych problemów wynikających z czasu niewoli. Rok 1945 był początkiem odbudowy, ale także początkiem długiej walki z reżimem komunistycznym. Rok 1989 był początkiem odzyskiwania wolności, odbudowywania prawdy i pamięci o tych, którym zawdzięczamy to, że dzisiaj Polska jest wolnym i suwerennym krajem. Na tej drodze odzyskiwania prawdy szczególną rolę należy przypisać prezydentom, których po wielu dekadach Polska wita otwartymi ramionami. To ojcowie polskiej państwowości, na drodze do odzyskania niepodległości byli strażnikami pamięci i depozytariuszami insygniów państwowych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Premier zwrócił się również do wszystkich Polaków żyjących obecnie w diasporze. „Drodzy Rodacy, gdziekolwiek rzucił was los historii, najnowszej czy tej z czasów PRL, czy tej przedwojennej, której jesteście dzisiaj kolejnym pokoleniem na emigracji. Tutaj jest wasz dom. Polska jest waszym domem i pamiętajcie, myślimy o was, pamiętamy o was i jesteście tutaj zawsze wyczekiwani”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content