19,9 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

„Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć” – dlaczego warto korzystać z pomocy prawnika?

26,463FaniLubię

Podczas prowadzenia własnej działalności, wielu przedsiębiorców napotyka na swojej drodze problemy natury prawnej, których sami nie potrafią rozwiązać. W kryzysowych sytuacjach z pomocą przychodzi prawnik, którego wiedza oraz umiejętności są w stanie temu zaradzić.

O tym, w jaki sposób przedsiębiorcy poszukują prawnika, z jakimi problemami się zgłaszają oraz o tym, czy jak obsługuje się przedsiębiorców porozmawiamy z:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Adwokat Martą Pitułą – prowadzącą od 6 lat własną kancelarię adwokacką, w ramach której świadczy pomoc prawną dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz prowadzi obsługę spółek handlowych.

Dlaczego Pani wybrała zawód adwokata?

Zawód adwokata od zawsze kojarzył mi się z pewnego rodzaju misją, polegającą na pomocy i wsparciu dla osób które tego potrzebują. Ta wizja niesienia pomocy przyświeca mi obecnie podczas wykonywania zawodu w połączeniu z potrzebą rozwoju, bo wiedza z zakresu prawa wymaga ciągłej aktualizacji.

Czy prowadzenie własnej kancelarii w dzisiejszych czasach jest trudne?

W mojej ocenie prowadzenie kancelarii jednoosobowej stanowi obecnie duże wyzwanie, w szczególności w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej. Adwokat jest jednocześnie przedsiębiorcą, prawnikiem, menadżerem i aby dobrze prosperować powinien zgrabnie łączyć te wszystkie funkcje z poszanowaniem zasad etyki, w szczególności mając na uwadze ograniczenia związane ze sposobem pozyskiwania klientów.

Czym się Pani zajmuje na co dzień?

Na co dzień świadczę usługi głównie dla przedsiębiorców w zakresie bieżącej obsługi, jak i sporów sądowych oraz dla podmiotów publicznych.

Dlaczego zdecydowała się Pani na obsługę prawną przedsiębiorców?

Współpraca z przedsiębiorcami jest wielopłaszczyznowa i nie ogranicza się jedynie do sporów sądowych, co czyni ją naprawdę ciekawą. Ponadto wymaga od prawnika spojrzenia z szerszej perspektywy.

Czy praca z przedsiębiorcami jest trudna?

Praca z każdym klientem wymaga dużego zaangażowania, jednakże w przypadku przedsiębiorców bardzo często mamy do czynienia z zagadnieniami z pogranicza kilku dziedzin prawa. Niejednokrotnie kompleksowa porada wymaga również wiedzy z zakresu podatków czy finansów, aby dobrze ocenić ryzyko.

Z jakimi problemami zgłaszają się przedsiębiorcy?

Najczęściej mam do czynienia z prowadzeniem procesów sądowych odnośnie szeroko pojętego dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorcę od jego kontrahenta.

Kiedy przedsiębiorca powinien zgłosić się do prawnika? Czy już na początku drogi zawodowej czy w sytuacjach kryzysowych?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważne jest w mojej ocenie uświadomienie Klientów, aby jak najczęściej korzystać z konsultacji prawnych, zanim sprawa będzie „na ostrzu noża”. Na wstępnym etapie sprawy jest najczęściej szerszy katalog możliwości reprezentowania Klienta, niż na etapie zaawansowanego sporu sądowego, gdzie czasem pozostaje jedynie napisać odpowiedź na apelację,

Czy w swojej karierze zawodowej prowadziła Pani sprawę dotyczącą przedsiębiorcy, z której jest Pani szczególnie dumna?

Każda prowadzona sprawa daje mi dużo satysfakcji i przynosi rozwój zawodowy, ale myślę że sprawa w której zupełnie nie spodziewałam się że dojdzie do ugody, zakończyła się bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego po długich i intensywnych mediacjach.

Jakie sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa najczęściej się powtarzają?

Myślę, że obecnie bolączką przedsiębiorców są zatory płatnicze ze strony kontrahentów i problemy w ściągalności zadłużenia. Mając nawet tytuł wykonawczy często dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorca angażując środki i czas nie jest w stanie uzyskać należności wobec niewypłacalności dłużnika.

Jak Pani uważa, co skłania przedsiębiorcę do tego, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika?

W mojej ocenie przed wszystkim fakt, że przedsiębiorca w swojej działalności, wobec wielu skomplikowanych procedur i przepisów prawa, potrzebuje często jednoznacznych opinii czy wytycznych jakie podjąć dalsze kroki w sprawie. Przed podjęciem decyzji chce rozeznać możliwe konsekwencje swych potencjalnych decyzji. Z drugiej strony przedsiębiorcy decydują się dochodzić swych roszczeń od kontrahentów z uwagi na powstałe zatory płatnicze.

Czym prawnik powinien się kierować w prowadzeniu takich spraw?

W mojej ocenie prawnik powinien podjąć staranne działania w celu jak najlepszej realizacji zlecenia, z uwzględnieniem interesów klienta oraz jego potrzeb oraz z drugiej strony wskazać na możliwe konsekwencje podjętych działań, tak aby Klient miał pełną wiedzę odnośnie swej sytuacji.

W jaki sposób pozyskiwać przedsiębiorców, jako klientów?

Z uwagi na istniejące ograniczenia dla adwokatów w zakresie reklamy, najlepszą naszą wizytówką jest nasza praca, jednakże nie sposób zauważyć że bardzo rozbudowane social media niejako wymuszają na adwokacie istnienie w tej przestrzeni i dopasowanie się do aktualnej sytuacji związanej z rozwojem rynku usług e-commerce.

Czym różnią się klienci indywidulani od przedsiębiorców?

Myślę, że bardziej zasadnym jest rozróżnienie sprawy cywilnej od gospodarczej, niż dokonywanie różnicowań podmiotowych. Z uwagi na wprowadzoną nowelizację kodeksu postępowania gospodarczego co do zasady sprawy dotyczące przedsiębiorców winny być szybko i sprawnie rozpoznawane, z zastosowaniem rygorów związanych z wymogami wobec profesjonalnych uczestników obrotu. Jednakże w praktyce zasady te nie zawsze mają zastosowanie.

Czy alternatywne metody rozwiazywania sporów są aprobowane przez przedsiębiorców? Czy uważa Pani również, że podjęcie czynności na etapie przedsądowym jest skuteczniejsze?

Obecnie stawia się coraz większy nacisk na mediacje, negocjacje, koncyliacje jako alternatywne metody rozwiązania sprawy. Są one z pewnością mniej kosztowane i wydaje się, że mniej czasochłonne niż długotrwałe postępowanie sądowe. Dzięki tym instytucjom dwie strony o odmiennych zupełnie stanowiskach mają możliwość porozumienia na innej płaszczyźnie niż Sąd, co niekiedy pozwala szybciej osiągnąć ustępstwa. Dlatego warto choć spróbować podjąć próbę mediacji zanim sprawa zostanie poddana pod rozstrzygnięcie sądu.

Projekt powstał przy dofinansowaniu z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, pod patronatem Fundacji Popieram Dolny Śląsk oraz Fundacji Skutecznie do przodu, we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego – Marcinem Krzyżanowskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content