2,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Prawo.pl: MSWiA porządkuje przepisy o legalności pobytu cudzoziemców

26,463FaniLubię

Polska nie będzie już udzielała ochrony cudzoziemcom, którzy w innym państwie uzyskali ochronę czasową. Ważność wszystkich dokumentów potwierdzających legalność pobytu cudzoziemców w Polsce zostanie wydłużona do 24 sierpnia 2023 r. – informuje Prawo.pl., powołując się na projekt zmian przepisów przygotowany przez resort spraw wewnętrznych.

Jak podaje Prawo.pl, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) planuje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wśród projektowanych rozwiązań jest zmiana art. 2 ust. 3 ustawy. Chodzi o rozszerzenie przypadków, w których przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do obywateli Ukrainy, o te osoby, które: korzystają z ochrony czasowej na terenie innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy; które posiadają długoterminowe tytuły pobytowe na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej – wylicza Prawo.pl.

Rząd zaproponował też wydłużenie wszystkich zezwoleń na pobyt i pracę (karty pobytu, wiz i zezwolenia czasowego) do 24 sierpnia 2023 r. – informuje serwis.

Porządkujący charakter mają zmiany zaproponowane do art. 22 ustawy. Projektodawcy chcą bowiem wyraźnie zapisać w przepisach, że obywatel Ukrainy, który rozpoczął pracę przed udzieleniem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, może wykonywać pracę w dniu doręczenia decyzji o udzieleniu tego zezwolenia.

„Do tej pory były wątpliwości, kiedy dokładnie taki cudzoziemiec może rozpocząć wykonywanie pracy i czy może pracować, gdy pracodawca złożył powiadomienie, czy dopiero po otrzymaniu decyzji. Teraz będzie już wiadomo, że w każdym przypadku pracodawca musi powiadomić urząd pracy o powierzeniu wykonywania pracy” – wyjaśnia serwisowi Prawo.pl Przemysław Ciszek, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/kadry/legalnosc-pobytu-cudzoziemcow-jakie-zmiany-proponuje-rzad,518025.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content