23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Prawo.pl: za niedopełnienie obowiązków biuro podróży powinno zapłacić zadośćuczynienie

26,463FaniLubię

Zgodnie z przepisami biuro podróży ma obowiązek udzielić klientom wszelkich informacji związanych z wyjazdem i dopełnić wszystkich formalności z nim związanych. Jeśli tak się nie stanie, a podróż z tego powodu nie dojdzie do skutku, klientom przysługuje zwrot kosztów podróży oraz finansowa rekompensata za nieudany urlop – informuje Prawo.pl.

Jak podaje serwis, brak informacji ze strony biura podróży o konieczności posiadania ważnej wizy marokańskiej dla obywatelki Białorusi uniemożliwił podróż przedślubną pewnej polsko-białoruskiej parze. Sądy dwóch instancji przyznały turystom zwrot ceny wycieczki, a także – odszkodowanie za zmarnowany urlop, gdyż z winy biura podróży musieli zostać w domu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dla sądu fakt, że para nie sprawdziła samodzielnie, czy konieczne są dodatkowe formalności, nie może być poczytywany na ich niekorzyść, to obowiązek organizatora i pośrednika. Sąd uznał, że od biura podróży jako organizatora należy oczekiwać przestrzegania ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w tym przekazania informacji wizowych. Biuro odpowiada także za zaniechania pracowników firm pośredniczących w zawieraniu umów o wycieczki.

„Biuro podróży ma obowiązek zawiadomić klientów o wszystkich szczegółach, takich jak zaświadczenia o szczepieniu i obowiązki związane z Covid-19, czy podróżowaniem niepełnosprawnych i dzieci. Musi także informować o dodatkowych opłatach związanych z wykupieniem wizy, a także o ważności paszportu” – mówi Adam Karpiński, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, cytowany przez Prawo.pl. „Czasem turysta posiada paszport, ale jego ważność jest zbyt krótka. I dochodzi do sytuacji nieprzyjemnych, ale odpowiedzialność ponosi biuro. Ma ono obowiązek również poinformować o dodatkowym ubezpieczeniu, aby nie dochodziło do sytuacji, że ktoś choruje czy umiera za granicą, a podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje np. transportu leczniczego czy transportu zwłok z danego obszaru turystycznego” – dodaje.

„Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop może być również skutkiem niedostarczenia na miejsce bagażu turystów, co czasami zwłaszcza zdarza się w przypadku lotów samolotem” – wskazuje dr Piotr Cybula, radca prawny, autor bloga turystycznego, w wypowiedzi dla Prawo.pl.

W przypadku usług przewozów lotniczych składających się na imprezy turystyczne jest jeszcze szerszy problem, bo najczęściej organizatorzy turystyki nie poczuwają się do jakiejkolwiek odpowiedzialności, próbując ją przerzucać w całości na przewoźników. Jak mówi dr Cebula, organizatorzy turystyki są odpowiedzialni za wszystkie usługi składające się na imprezę turystyczną, a to, że w jakiś zakresie można mówić również o bezpośredniej odpowiedzialności przewoźnika, nie zwalnia organizatora z odpowiedzialności.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawo/zepsuty-urlop-wymaga-zadoscuczynienia,517819.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content