23.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Potęga internetu. Jak rozkręcić firmę?

26,463FaniLubię

Marketing to nic innego jak dotarcie do grupy docelowej we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Obecnie ponad 4,8 miliarda ludzi korzysta z Internetu, a marketing internetowy jest jednym z najłatwiejszych i najtańszych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów.

Ludzie nie lubią wszędobylskich reklam

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przy okazji wprowadzania uchwał krajobrazowych w wielu miastach poproszono mieszkańców, aby wypełnili ankiety, które byłyby dla władz wytycznymi przy tworzeniu przepisów regulujących m.in. wygląd i ilość reklam w przestrzeni miejskiej.  I tak, przykładowo w Kaliszu 78,73 % ankietowanych stwierdziło, że reklam w mieście jest za dużo, są usytuowane chaotycznie przez co są nieskuteczne i nieczytelne. W mniejszej gminie Łomianki aż 84% osób biorących udział w ankiecie wskazało, że ograniczenie chaosu reklamowego i zachowanie ładu przestrzennego jest ważne, a łącznie 75 % wskazało, że zdecydowanie lub raczej nie zgadza się ze stwierdzeniem, że takie reklamy pomagają podejmować decyzje konsumenckie. W Gdańsku 81,62% ankietowanych mieszkańców wybrało w głosowaniu małe i nienarzucające się szyldy zamiast oklejonych kolorowymi reklamami witryn.

Wyniki mówiły jedno: ludzie nie lubią wielkich reklamowych bilbordów i wcale nie pomaga to w podejmowaniu decyzji o wyborze danego produktu lub usługi. 

Ze starych filmów i seriali znany jest motyw sprzedawców, którzy pukają do drzwi, żeby zachęcić do kupna encyklopedii. W dzisiejszych czasach jednak po takiej akcji promocyjnej ludzie poczuliby się jedynie zniechęceni. Tak samo działają natarczywe telefony od sprzedawców i ankieterów oraz reklamy w telewizji i radiu. Obecne w przeglądarkach adblocki skutecznie pomagają odpędzić się od nawału polecanych rzeczy. 

Reklamy przerywają koncentrację i odciągają od poszukiwania treści, które są rzeczywiście przydatne. Chociaż tradycyjne reklamy mogą nadal działać w niektórych sytuacjach, Internet zdecydowanie zmienił sposób, w jaki konsumenci szukają produktów i usług. Zamiast ingerować w życie konsumentów, marki i marketerzy muszą przyjąć inne podejście. Tu właśnie pojawia się marketing internetowy. 

Marketing internetowy

Czym właściwie jest marketing internetowy?

Marketing internetowy to promocja firmy i jej produktów lub usług za pomocą narzędzi online, które generują ruch, docierają do odbiorców, pomagają budować z nimi lepsze relacje i w konsekwencji zwiększają sprzedaż.  Dzięki temu firmy mogą szukać osób, które będą zainteresowane konkretnie ich produktem i precyzyjnie docierać do swoich odbiorców. Znaczenie marketingu internetowego polega na tym, że najlepiej pasuje do sposobu, w jaki konsumenci chcą odkrywać i kupować produkty i usługi.  Im lepiej zaplanowana i przemyślana promocja, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się trafić do osób mogących stać się w przyszłości klientami firmy.  W tym kontekście warto zwrócić uwagę na konkretne strategie.

1. Content marketing

Zgodnie ze stworzoną definicją, jest to strategia marketingowa (marketing treści), która polega na regularnym tworzeniu treści mających wartość dla odbiorcy i budowanie z nim relacji, co w konsekwencji zaangażuje go i zachęci do kupna produktu bądź skorzystania z usługi. Dzięki content marketingowi minęły czasy pełnych nadziei ofert sprzedażowych i tradycyjnych reklam. Obecnie marki mogą badać konkretne potrzeby swoich docelowych odbiorców i tworzyć dostosowane treści, które inspirują i edukują potencjalnych klientów. (np. w branży odzieżowej jest to edukowanie o naturalnych materiałach, w produkcji żywności o zdrowej diecie, w branży kosmetycznej o utrzymaniu pięknej cery). W konsekwencji konsumenci sami trafiają na te treści i – jeśli jest ona dla nich wartościowa – wracają po nie. Powoduje to rozwijanie głębokich, znaczących relacji z odbiorcami, opartych na zaufaniu, a ostatecznie zachęca do skorzystania z oferty danej firmy. Content marketing opiera się na częstym i spójnym tworzeniu treści. Im więcej firma publikuje online, tym więcej osób dotrze do jej materiałów. Firmy korzystają z określonych sposobów:

Posty na blogu

Regularne artykuły utrzymują aktualność witryny i zapewniają zaangażowanie odbiorców. A co najważniejsze, blog może pomóc w nawiązaniu głębszego kontaktu z odbiorcami. Na blogu można wstawiać linki do innych materiałów, aby zapoznać klientów z ofertą i poszerzyć zasięg. Aby content marketing przynosił najlepsze rezultaty, treści muszą być wysokiej jakości, co oznacza, że powinny być

 1. łatwe do odczytania,
 2. profesjonalne,
 3. oparte na faktach,
 4. unikatowe,
 5. interesujące,
 6. bezbłędne gramatycznie.

Podcasty

Obecnie podcasty to świetna alternatywa dla tradycyjnego marketingu; w szczególności, że coraz bardziej zyskują na popularności. Słynne „Kryminatorium” w 2020 roku miało ponad 650 tys. fanów, a podcastu „Tu Okuniewska” odsłuchano (łącznie wszystkich odcinków) 20 mln razy. Podcasty pozwalają firmom na wykorzystanie technik opowiadania historii, aby przyciągnąć publiczność i dzielić się informacjami na temat swojego przedsiębiorstwa. To także sposób na dodanie poziomu osobowości do kampanii marketingowej.  Do takiego projektu można także zaprosić gości, którzy są w określonej dziedzinie autorytetami, a którzy zwiększą atrakcyjność reklamy, pomagając jednocześnie poszerzyć grono odbiorców.

Filmy

Marketing wideo to w ostatnich latach rosnący trend. (Zarówno jeśli chodzi o dłuższe filmy, jak i krótkie materiały). Świadczy o tym chociażby fakt popularności portalu Tiktok czy rolek na Instagramie. Są one wygodne, przyjemne w odbiorze, nie wymagają długiego poświęcenia czasu przez widzów i można je łatwo udostępniać.

Dla skuteczności content marketingu, warto wyznaczyć sobie cele: określić, co chce się osiągnąć; zdecydować, gdzie będą prezentowane przygotowane treści (strona internetowa, YouTube, media społecznościowe), zidentyfikować grupę docelową i zbadać jej preferencje.

Photo by Kate Oseen on Unsplash

2. Reklamy w mediach społecznościowych 

Reklama w mediach społecznościowych to kolejna opłacalna strategia marketingu internetowego, która ma na celu generowanie obecności w Internecie i zwiększanie ruchu na stronach. Platformy internetowe, jak: Facebook, Instagram, Pinterest, LinkedIn czy  Youtube gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach, z których można skorzystać, aby dotrzeć do odbiorców — tych, którzy będą najbardziej zainteresowani przygotowaną przez firmę ofertą. Warto wybrać konkretne media, na których firma będzie publikować, gdyż każda z platform wymaga innego rodzaju treści. Przyciągnięcie tych odbiorców za pomocą szerokiej gamy angażujących typów reklam w mediach społecznościowych zwiększy ruch i zaangażowanie użytkowników.

Photo by Kate Oseen on Unsplash

3. Marketing e-mailowy 

Marketing e-mailowy umożliwia kontakt jeden na jednego z potencjalnymi klientami zainteresowanymi konkretnymi produktami lub usługami. Istnieje kilka różnych typów wiadomości, które można wysłać, ale najpopularniejsze z nich to: newslettery, informacje o nowych <<dropach>> i kody rabatowe. Warto również:

 • pisać o publikowaniu nowych treści, które mogą spodobać się odbiorcom,
 • pisać o promocjach na produkty, które odbiorca obserwował,
 • informować o dniu darmowej dostawy,
 • polecać podobne produkty, którymi odbiorcy mogą być zainteresowani,
 • przypomnieć o porzuceniu koszyka produktów: 
 • przesyłać rabaty i kupony, kiedy przypadają urodziny odbiorcy lub inne specjalne wydarzenia.

Można także skorzystać z zaawansowanych opcji kierowania i personalizacji, które są dostępne w strategiach marketingu e-mail. Warto wtedy pamiętać o podaniu imienia subskrybenta, gdyż sprawi to, że poczuje się związany z marką. Ponadto doceni, jeśli treść wiadomości e-mail będzie dostosowana do jego zainteresowań. Dodatkowo ważne, aby właściciel sklepu/kierownik działu/osoba odpowiedzialna za marketing była podpisana się pod wiadomością – zwiększy to prawdopodobieństwo zaangażowania odbiorców poprzez zbudowanie poczucia, że ta wiadomośc została przygotowana przez konkretną osobę dla konkretnego klienta.

Photo by Kate Oseen on Unsplash

4. Reklama typu pay – per – click (PPC)

Płatne reklamy online zazwyczaj obejmują reklamy w wyszukiwarce i reklamy displayowe. Większość płatnych reklam online działa na zasadzie pay-per-click, co oznacza, że firmy płacą za reklamę, gdy użytkownik w nią kliknie. 

Reklama w wyszukiwarce to najprostsza metoda marketingu internetowego chociaż pod względem sposobu ich wyświetlania podobna jest do tradycyjnych reklam, to jednak uważana jest za mniej inwazyjną niż billboardy czy rozmowy telefoniczne.

Działanie takich reklam polega na wyświetlaniu w wyszukiwarce obok/nad wynikami wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej konkretnych przedmiotów. Co jednak ważne, mechanizm wyświetlania reklam jest zautomatyzowany w celu określenia ich trafności. Nie istnieje więc zasada, że reklamodawca, który zapłaci najwięcej będzie miał przewagę nad konkurencją.

Warto jeszcze wspomnieć o metodzie przyciągania odbiorców zwaną reklamami displayowymi, z którymi spotyka się każdy użytkownik Internetu niemal codziennie. Są to reklamy, które wyświetlają się na portalach internetowych niezwiązanych z danym towarem bądź usługą i mają zachęcać użytkownika do przejścia na konkretną stronę w celu dokonania zakupu. Reklamy te przybierają formy dużych banerów na górze strony, występują pomiędzy akapitami lub po bokach artykułów, składają się z tekstu lub materiałów wideo. Przybierają również postać wyskakujących okienek, reklam pełnoekranowych lub reklam na YouTube. Często wyświetlają się w ten sposób strony/towary, które odbiorca oglądał wcześniej i mają na celu nakłonić odbiorcę do powrotu na stronę w celu sfinalizowania zakupu. 

5.  SEO

SEO (search engine optimization) oznacza optymalizację treści na stronie internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to proces używany do konfiguracji witryny, dopasowywania treści i linków, dzięki czemu dana strona będzie łatwo odnajdywana, a przez to bardziej popularna w odniesieniu do zapytań wyszukiwanych przez użytkowników; w konsekwencji wyszukiwarki będą ją lepiej oceniać i wyświetlać coraz wyżej w wynikach wyszukiwania. Ta strategia pomaga wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania jako trafniejsza, dzięki czemu można na swojej stronie generować większy ruch.

Znaczna część SEO polega na podnoszeniu pozycji w wyszukiwarce za pomocą technik: – słów kluczowych, których używają odbiorcy docelowi, – wysokiej jakości treści, które dostarczają odbiorcom trafnych odpowiedzi na zadawane przez nich pytania, – estetycznej i dobrze  zaprojektowanej strony internetowej. 

Czy to zadziała?

Przed podjęciem decyzji o sposobie realizacji marketingu internetowego, warto określić wpierw cele marketingu internetowego, zdefiniować swoich odbiorców, zidentyfikować metody, które warto wykorzysta w konkretnej, indywidualnej internetowej kampanii marketingowej. 

Aby marketing był jak najbardziej skuteczny, ważne jest, aby budować renomę marki, regularnie tworzyć wartościowe treści, generować ruch na stronie przyciągać potencjalnych klientów, dbać o swoich odbiorców, monitorować skutecznośc wybranych strategii, kontrolować odchodzenie swoich klientów, poprawiać satysfakcję odbiorców.

Te dane pomogą zoptymalizować działania reklamowe. Firma nie będzie traciła czasu, żeby trafić do osób, które nie będą zainteresowane produktem lub nie będzie przeznaczać środków na reklamy, które nie wpływają np. na zwiększenie dochodów. Monitorując skuteczność kampanii, można zoptymalizować swoją aktywność reklamową, aby osiągać jak najlepsze wyniki dla swojej firmy.

Marketing internetowy jest świetnym rozwiązaniem, żeby dotrzeć do odbiorców. Poszerza zasięgi strony i pozwala nawiązać kontakt z większą liczbą potencjalnych klientów zainteresowanych biznesem. W powyższym artykule przybliżono jedynie ułamek możliwości marketingu internetowego i opisano najważniejsze zasady, które pozwolą na zwiększenie popularności strony, produktu lub usługi. Warto zapoznać się jednak szeroko z możliwościami marketingu internetowego, pozycjonowaniem stron oraz produktu, a następnie wybrać strategię, która najlepiej będzie pasowała do oferty twojej firmy. 

Projekt powstał przy dofinansowaniu z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, pod patronatem Fundacji Popieram Dolny Śląsk oraz Fundacji Skutecznie do przodu, we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego – Marcinem Krzyżanowskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content