9,6 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Morawiecki: Bitwa pod Cedynią mogła zadecydować o istnieniu państwa polskiego

26,463FaniLubię

Państwo to przede wszystkim ludzie, którzy mają wystarczająco dużo woli, by walczyć o swój los i swoje granice. Za mało ciągle mówimy o tym, któremu zawdzięczamy istnienie naszego państwa – o Mieszku I – który poprzez Chrzest Polski wybrał drogę państwowości. Zdecydował, że Polska będzie klękać przed krzyżem a nie przed obcymi monarchami. Ta decyzja sześć lat później została poddana próbie, podczas Bitwy pod Cedynią, która mogła zadecydować o istnieniu państwa polskiego. Wojownikom Mieszka I i jego brata Ścibora, którzy wówczas walczyli, zawdzięczamy to, że dziś jest tutaj Polska. W 1050 rocznicę ich zwycięstwa złożyłem wieniec pod nową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Wcześniej, rano, złożyliśmy kwiaty i hołd w Siekierkach, w miejscu, które upamiętnia wielką bohaterską walkę oddziałów Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Także oni, a później powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej czy Żołnierze Wyklęci walczyli o jeden wspólny, najbardziej szczytny cel: o naszą wolną i niepodległą ojczyznę. Ostatnie wydarzenia geopolityczne przypominają nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale jest nam zadana.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dziś Rosja odgrzebała wszystko, co najgorsze z historii XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i imperializm. Polacy stanęli na wysokości zadania, pomagamy naszym sąsiadom w obronie suwerenności bo oni – tak jak my przez stulecia – walczą za wolność naszą i waszą. Jesteśmy wdzięczni, że ich ofiara krwi chroni dziś nasze bezpieczeństwo i pokój w całej Europie. Oby ten czas próby zakończył się jak najszybciej na tamtych wschodnich ukraińskich rubieżach, obyśmy my dzisiaj nie musieli doświadczać tego, czego doświadczali nasi szlachetni przodkowie. Ci spod Cedyni, Siekierek czy Żołnierze Wyklęci. Cześć i chwała bohaterom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content