10,5 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

Bronią pomnika narodowego kaznodziei! – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

W lutym w Krakowie powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi. Władze miasta Krakowa postanowiły usunąć pomnik z eksponowanego miejsca – placu św. Marii Magdaleny w Krakowie, położonego przy Drodze Królewskiej, naprzeciwko pojezuickiego kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się jego doczesne szczątki – i przenieść go na teren pobliskiego Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W miejscu pomnika, w ramach rewitalizacji placu ma się znaleźć… drzewo i trawnik. KO P nie zgadza się na przeniesienie pomnika.

Protest, do którego dołączyli naukowcy, duchowni, ludzie świata kultury, dziennikarze i działacze społeczni, zatacza coraz szersze kręgi (włączył się w niego m.in. Związek Polaków na Litwie) i jest nadzieja, że plany krakowskiego magistratu nie zostaną wcielone w życie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Sługa Boży ks. Piotr Skarga (1536-1612) jest wielką postacią naszej narodowej historii. „Czym w chrześcijaństwie św. Paweł, tym w Polsce ks. Piotr Skarga” – słowa te, przytoczone na portalu diecezja. pl, wypowiedział kardynał kakowski w 1936 r. w trakcie obchodów 400. rocznicy urodzin ks. Piotra. Jezuita ks. Skarga był niezwykle pobożnym, zaangażowanym w walce z herezją protestantyzmu kapłanem, wielkim patriotą, apostołem miłosierdzia, charyzmatycznym duszpasterzem i kaznodzieją na dworze króla Zygmunta III Wazy. Wielu Polaków wychowało się na jego Żywotach Świętych Pańskich, a jego kazania – m.in. słynne Kazania sejmowe – są nie tylko wykładem wiary, świadectwem miłości do Ojczyzny, lecz także literackimi perełkami. 12 czerwca 2013 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content