19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Miłosierdzie nadzieją dla świata – rok 2022 pod znakiem miłosierdzia

26,463FaniLubię

W bieżącym, 2022 r. będziemy przeżywać 25. rocznicę pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowi e-Łagiewnikach i 20. rocznicę konsekracji przez niego bazyliki Bożego Miłosierdzia oraz zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Czeka nas także beatyfikacja Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot , założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, oraz urszulanek zamordowanych przez czerwo noarmistów. Dziękować będziemy dobremu Bogu za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Zofii Czackiej.

23-24 kwietnia odbędą się w Gnieźnie ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Będzie to także okazja do ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

24 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się centralne obchody uroczystości Miłosierdzia Bożego. W związku z przygotowaniami do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, w które włączyło się ponad 100 miejsc z wszystkich kontynentów, towarzyszyć będzie im hasło: „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

22 maja w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W dniach 3-4 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Będzie to czas świętowania 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

6 czerwca w Zakopanem świętowana będzie 25. rocznica spotkania św. Jana Pawła II z mieszkańcami Podhala. To wówczas miał miejsce tzw. „Hołd górali”.

Burmistrz miasta Zakopane Adam Bachleda-Curuś powiedział wówczas m.in.: „Przeto dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi. Dziękujemy za modlitwy, upomnienia i ofiary Twoje, a w czymżeśmy Boga zdradzili i Ciebie zawiedli, zasmucili, przepraszamy. Przepraszamy za zwątpienie, niedochowanie wierności, nieodpowiedzialne korzystanie z daru wolności. Przyrzekamy jak ten krzyż na Giewoncie mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych, a Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego dochować”.

W homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią św. Jan Paweł II przypomniał o czci Serca Jezusa i o roli krzyża w życiu. Podkreślał konieczność stawania w jego obronie i dochowania mu wierności.

W uroczystościach upamiętniających tamto wydarzenie wezmą udział polscy biskupi, którzy w dniach 6-7 czerwca spotkają się w Zakopanem na zebraniu plenarnym.

7 czerwca w Sanktuarium w Łagiewnikach odbędą się uroczystości związane z 25. rocznicą pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Papież mówił wówczas: „Kościół odczytuje na nowo orędzie miłosierdzia, aby skutecznie nieść pokoleniu końca drugiego tysiąclecia i przyszłym generacjom światło nadziei. Nieprzerwanie też prosi Boga o miłosierdzie dla wszystkich ludzi. W żadnym czasie, w żadnym okresie dziejów – a zwłaszcza w okresie tak przełomowym jak nasz – Kościół nie może zapomnieć o modlitwie, która jest wołaniem o miłosierdzie Boga wobec wielorakiego zła, jakie ciąży nad ludzkością i jakie jej zagraża. (…) Im bardziej świadomość ludzka, ulegając sekularyzacji, traci poczucie sensu samego słowa «miłosierdzie» – im bardziej, oddalając się od Boga, oddala się od tajemnicy miłosierdzia – tym bardziej Kościół ma prawo i obowiązek odwoływać się do Boga miłosierdzia «wołaniem wielkim» (DM, 15). Właśnie dlatego na trasie mojej pielgrzymki znalazło się to sanktuarium. Przychodzę tu, aby zawierzyć wszystkie troski Kościoła i ludzkości miłosiernemu Chrystusowi. Na progu trzeciego tysiąclecia przychodzę, by raz jeszcze zawierzyć Mu moje Piotrowe posługiwanie – «Jezu, ufam Tobie!»”.

11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek. Wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec drugiej wojny światowej na terenie Dolnego Śląska nie zdecydowały się na ucieczkę, lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich, broniąc czystości własnej i innych osób.

W dniach 22-26 czerwca odbędzie się w Watykanie 10. Światowe Spotkanie Rodzin wieńczące ogłoszony przez Franciszka Rok Rodziny „Amoris laetitia”. Gotowy jest już oficjalny hashtag: #WMOF2022 się delegaci duszpasterstwa rodzin, którzy wezmą udział w Festiwalu Rodzin, Kongresie Duszpasterskimi Mszy Świętej. Uroczystości będą transmitowane na cały świat. W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła się stać ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot.

14 sierpnia odbędą się centralne uroczystości związane z 20. rocznicą Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. W tym dniu zaplanowano także IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

Przygotowania do tego wydarzenia zainaugurowano 22 sierpnia 2021 r. Od tego czasu w każdą niedzielę po 17. dniu miesiąca w łagiewnickiej bazylice trwa modlitwa i rozważanie poszczególnych słów papieskiego Aktu zawierzenia, które przygotowuje metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Do inicjatywy dołączyły sanktuaria Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów.

17 sierpnia 2002 r., na zakończenie homilii podczas Mszy Świętej, na której została poświęcona bazylika Bożego Miłosierdzia, św. Jan Paweł II powiedział: „Dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię bo z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat”.

17 września na kampusie UKSW (Dewajtis) zorganizowany zostanie Misyjny Synod Dzieci. Będzie to czas świętowania uznania za papieskie Dzieła Misyjnego Dzieci.

Paulina Jaricot

Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości
Ojcze Niebieski, Przychodzimy do Ciebie, aby Cię wielbić i dziękować Ci za wspaniały dar rodziny. Modlimy się do Ciebie za wszystkie rodziny uświęcone przez sakrament małżeństwa. Niech codziennie na nowo odkrywają łaskę, jaką otrzymały i jako małe kościoły domowe niech poznają, jak dawać świadectwo o Twojej obecności oraz miłości, jaką Chrystus obdarza Kościół. Modlimy się do Ciebie za wszystkie rodziny, które napotykają trudności i cierpienie związane z chorobą lub inną okolicznością jedynie Tobie wiadomą. Podtrzymaj je i uczyń je świadomymi ścieżki świętości, na którą je wzywasz, aby mogły doświadczyć Twojego nieskończonego miłosierdzia i znaleźć nowe sposoby, by wzrastać w miłości. Modlimy się do Ciebie za dzieci i młodzież, oby spotkali Ciebie i odpowiedzieli radością na powołanie, które dla nich przeznaczyłeś. Modlimy się za rodziców i dziadków: niech będą świadomi, że są znakiem ojcostwa i macierzyństwa Boga poprzez troskę o ciało i duszę dzieci, które im powierzasz, a także za doświadczenie braterstwa, jakie rodzina może dać światu. Panie, spraw, aby każda rodzina mogła żyć swoim własnym powołaniem do świętości w Kościele jako wezwaniem do bycia apostołami, w służbie życiu i pokojowi, w komunii z naszymi kapłanami, wiernymi i wszystkimi powołanymi w Kościele. Błogosław Światowemu Spotkaniu Rodzin. Amen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content