16,9 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

„Protoklitos” i jego krzyż – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

W Kościele wschodnim nazwano go z grecka „protoklitosem” czyli „pierwszym wezwanym” – powołanym do pójścia za Jezusem – apostołem. Święty Andrzej – bo o nim mowa – był rybakiem z Betsaidy, bratem Szymona Piotra i uczniem Jana Chrzciciela.

Poza sceną powołania św. Andrzej występuje w ewangeliach jeszcze kilka razy: w scenie rozmnożenia chleba, opuszczania Jerozolimy przez Jezusa i apostołów, wraz z Filipem jest też tłumaczem i pośrednikiem pomiędzy grupą Greków przybyłych do Jerozolimy na święto Paschy a Jezusem.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Po Zesłaniu Ducha Świętego Andrzej, znawca greki i greckich obyczajów, apostołował w „dzikiej Scytii” – krainie położonej wzdłuż Morza Czarnego i Kaspijskiego: nauczał, „Protoklitos” i jego krzyż fot. Wellcome Collection, PD Mark uzdrawiał chorych, wypędzał złe duchy, a nawet wskrzeszał zmarłych. Ze Scytii wyruszył następnie do Kolchidy, Tracji i Grecji i być może także w inne miejsca. W Patras (prowincja Achaja) założył chrześcijańską parafię i tam też – według tradycji – został ukrzyżowany, kiedy nie zgodził się oddać czci bożkom. Przed śmiercią prosił jednak, aby jego krzyż różnił się od krzyża, do którego przybito jego mistrza. Zamęczono go zatem na krzyżu w kształcie litery „X” (prawdopodobnie wisiał na nim głową w dół aż trzy dni), nazwanym później krzyżem św. Andrzeja. Właśnie taki krzyż możemy spotkać dziś w wielu miejscach w przestrzeni publicznej. Gdzie? Na znakach drogowych przed przejazdami kolejowymi. Co więcej, wciąż nazywa się go oficjalnie „krzyżem św. Andrzeja”

Henryk Bejda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content