14.1 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Miłosierdzie nadzieją dla świata – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Rozmowa z ks. dr. Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Od sierpnia br. – można tak chyba powiedzieć – z Łagiewnik płynie w świat szczególna iskra miłosierdzia.

Iskra miłosierdzia płynie z Łagiewnik już od wielu dziesiątek lat… I zawsze staramy się to przypominać. Za kilka miesięcy przeżywać będziemy 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II, które miało miejsce w naszej Bazylice 17 sierpnia 2002 r. W wielu podsumowaniach pontyfikatu Papieża Polaka to wydarzenie zostało uznane za jedno z najważniejszych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przygotowanie do tej rocznicy rozpoczęliśmy w niedzielę, 22 sierpnia 2021 r. w czasie VIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik. Teraz proponujemy comiesięczną modlitwę w sanktuariach i kościołach związanych z Bożym Miłosierdziem i rozważanie poszczególnych fragmentów papieskiego Aktu zawierzenia, które przygotowuje Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Zwieńczeniem będą uroczystości 20-lecia w sierpniu 2022 r. w Łagiewnikach. W każdą niedzielę, która przypada po 17. dniu miesiąca z Bazyliki Bożego Miłosierdzia jest transmitowana modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Msza Święta. Zachęcamy do łączenia się z nami przez TVMilosierdzie na stronie www.milosierdzie.pl oraz nasz kanał YouTube.

Kogo zaprosił Ksiądz Rektor do udziału w tych przygotowaniach?

Zaprosiliśmy i zapraszamy nadal wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Odzew jest spory, na dzień dzisiejszy wyraziło zainteresowanie naszą inicjatywą ponad 80 miejsc kultu Bożego Miłosierdzia na świecie… Zaprosiliśmy do naszej inicjatywy sanktuaria Bożego Miłosierdzia na całym świecie, parafie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego z całej Polski, miejsca kultu i wspólnoty Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Już dziś mamy zgłoszenia m.in. z Australii, Argentyny, Brazylii, Filipin, Ugandy, Tanzanii, Burkina Faso, Meksyku, Białorusi, Kazachstanu, Włoch, Indii, a nawet z Wietnamu. Zainteresowanym wysyłamy tłumaczone na różne języki teksty modlitwy w Godzinie Miłosierdzia, rozważania na poszczególne miesiące oraz śpiewy o Bożym Miłosierdziu. W każdej chwili można dołączyć do wspólnej modlitwy, a w sprawie otrzymywania materiałów wystarczy napisać na adres mailowy: info@milosierdzie.pl.

Czyli ta iskra Bożego Miłosierdzia nie tylko poszła, ale wciąż idzie w świat i zapala go nadzieją?

W czasie homilii wygłoszonej podczas tegorocznej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że inaugurujemy tę niezwykłą modlitwę, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: «Jezu, ufam Tobie!»”.

Korespondencja, którą prowadzimy praktycznie z całym światem, jest dla nas niezwykłym doświadczeniem, jak wielki jest zasięg modlitwy do Bożego Miłosierdzia. Jesteśmy ubogaceni pięknymi świadectwami. Któż bowiem mógł wcześniej wiedzieć, że w dalekim Tengandogo w Burkina Faso odmawiany jest codziennie po Koronce do Miłosierdzia Bożego papieski Akt zawierzenia; że w parafii św. Rocha w miasteczku San Pedro w Argentynie od 21 marca do 22 listopada 2020 r. wierni łączyli się na Facebooku, odmawiając każdego dnia Koronkę, a na koniec proboszcz, ks. Sebastian, wychodził do drzwi kościoła i błogosławił parafię Najświętszym Sakramentem; że w Melbourne czekają na odnowę duchową po 200 dniach zamknięcia kościołów? Niezwykłe oddziaływanie Bożego Miłosierdzia…

Rok przygotowań to wyzwanie…

Wydaje się nieraz, że rocznice różnych wydarzeń to jedna data gromadząca nas w konkretnym miejscu i oceniamy je przez pryzmat ilości uczestników, którzy wzięli w nim udział. Chcieliśmy tego uniknąć i dlatego daliśmy sygnał dla Polski i dla świata 12 miesięcy przed 20-leciem… Chcemy zainteresować tym wydarzeniem jak największą liczbę Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Do niektórych wiadomość dotarła już teraz, do innych dotrze za miesiąc, za dwa… A jeszcze inni usłyszą o niej w samą rocznicę… I nie chodzi nam o to, aby zgromadziły się w jednym miejscu nieprzebrane tłumy, ale by orędzie miłosierdzia i treści zawarte w Akcie zawierzenia docierały do ludzi na wszystkich kontynentach również dzięki współczesnym środkom społecznego przekazu.

Jest to na pewno wielkie wyzwanie, ale ufamy, że wystarczy nam sił, bo wypełniamy testament Jana Pawła II, który 17 sierpnia 2002 r. mówił w Łagiewnikach: Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść „iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”. Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!

A w pamięci Księdza Rektora jak zapisał się ten dzień?

Pamiętam ten dzień bardzo dobrze. Byłem wtedy w gronie kapłanów rozdających Komunię Świętą w czasie Mszy Świętej w Bazylice. Dostąpiłem tego zaszczytu, gdyż w czasach budowy nowej świątyni i zaplecza duszpasterskiego głosiłem kazania w kilku parafiach naszej Archidiecezji, gdzie wraz z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przyjeżdżaliśmy z orędziem miłosierdzia i zbierane były ofiary na wsparcie podejmowanych prac.

W sobotę 17 sierpnia 2002 r. wszyscy ze wzruszeniem słuchali słów homilii Ojca Świętego, który drżącym głosem mówił o znaczeniu tej świątyni, o nadziei, którą daje miłosierdzie Boże i wreszcie na koniec wypowiedział słowa: Dziś w tym Sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Po chwili, gdy Ojciec Święty rozpoczął modlitwę zawierzenia, wszyscy wstali z miejsc, gdyż mieli świadomość, że uczestniczą w niezwykłym i historycznym wydarzeniu.

Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content