13,6 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024

Różanystok – kraina cudów – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Cudowny wizerunek Matki Bożej Różanostockiej jest jednym z najpiękniejszych obrazów maryjnych w Polsce. W tym roku przypadła 40. rocznica jego koronacji.

Kult Matki Bożej Różanostockiej narodził się w połowie XVII w. W 1652 r. Szczęsny i Eufrozyna Tyszkiewiczowie przywieźli do swojej posiadłości w Krzywym Stoku namalowany w Grodnie obraz Matki Bożej, przypominający wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. „Tyszkiewiczowie umieścili obraz w sypialni swojego dworu i codziennie spotykali się przed nim na modlitwie – opowiada posługujący w sanktuarium w Różanymstoku (archidiecezja białostocka) ks. Paweł Rudnicki SDB. – 21 listopada 1658 r. zaczęły dziać się cuda. Zauważono, że na czas modlitwy przed obrazem samoczynnie zapaliły się lampki oliwne, a po domu rozniósł się piękny – wydobywający się z obrazu – zapach róż. W cudowny sposób rozkwitły również suche wianki, którymi obraz był przystrojony. Wzbudziło to wielkie poruszenie wśród mieszkańców. Cud ten obserwowano jeszcze kilkukrotnie. Tyszkiewiczowie poprosili wtedy ojców dominikanów, którzy mieli swój klasztor koło Sejn, o zbadanie tego cudu. Stwierdzili oni, że jeśli to są konkretne znaki i jeśli Matka Boża sama wybrała to miejsce, to trzeba pozwolić ludziom tu się modlić”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dominikanie i prawosławne mniszki

Wybudowano drewniany kościół, umieszczono w nim obraz, a że zaczęły się dziać kolejne cuda i przybywało doń coraz więcej wiernych, zastąpiony został on wkrótce – wybudowaną w zaledwie 25 lat – nową, okazałą rokokową świątynią (wybudowano również klasztor dominikanów). Od tej pory wizerunek cieszył się niesłabnącym kultem wiernych wypraszających tam rozliczne łaski.

W 1866 r. nastąpiła kasata zakonu i parafii, następnie rosyjski zaborca sprowadził tam mniszki prawosławne, a kościół zamieniony został na cerkiew. 14 sierpnia 1915 r. mniszki prawosławne uciekły z Różanegostoku przed zbliżającymi się wojskami niemieckimi. Oryginalny obraz zabrały ze sobą i do dziś znajduje się on gdzieś na terenie Rosji. Niemcy zamienili kościół na stajnię dla koni, a klasztor na koszary.

Nowy obraz

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości świątynia powróciła do katolików, reaktywowano parafię, sprowadzając tam w 1919 r. salezjanów, inicjujących w Różanymstoku rożne dzieła wychowawcze. Wobec fiaska starań o odzyskanie obrazu namalowano kilka nowych wizerunków Matki Bożej Różanostockiej. „Wierni uznali za «swoją Matkę Bożą» dopiero dzieło Jana Sawczyka z warszawskiej pracowni Włodzimierza Tura. Co ciekawe, autor obrazu zginął w Powstaniu Warszawskim, a z jego licznych dzieł ocalał jedynie wizerunek Matki Bożej Różanostockiej – podkreśla ks. Rudnicki. Obraz ten wyróżnia się jeszcze pod innym względem: Matka Boża ma na nim niezwykłe oczy. – Moi uczniowie mówią, że są one w 3D. Nie są wpatrzone gdzieś w dal, ale spoglądają na każdego, który podziwia ten obraz i się przed nim modli” – precyzuje ks. Rudnicki. W 1929 r. wizerunek ten uroczyście umieszczono w kościele (od 1987 r. jest on bazyliką mniejszą), a cuda i łaski znów popłynęły wartkim strumieniem i nieprzerwanie płyną do dziś.

Nada i dzieją się tu cuda

„Wypraszane są tu różne łaski – uzdrowienia fizyczne (i to nawet z tak bardzo poważnych chorób jak nowotwory złośliwe), jak i duchowe – mówi ks. Rudnicki. – Sam ich, pracując tu już od kilku lat, doświadczam. Kiedyś podszedł do mnie pan i poprosił o spowiedź po 40 latach jej zaniedbywania. Co więcej, sam przyznał, że nie planował tej spowiedzi, ale zwiedzając tę bazylikę w środku i podziwiając obraz Matki Bożej, poczuł takie nieprzeparte pragnienie.

Mieliśmy w ośrodku wychowawczym przypadek chłopca Radka chorego na nowotwór (białaczkę). To było piękne, kiedy pozostali chłopcy modlili się za niego i… wyzdrowiał. Wiele lat temu na terenie parafii zdarzył się wypadek – dziewczynka spadła z błotnika ciągnika i została przejechana tylnym kołem. Doznała obrażeń głowy, pęknięcia podstawy czaszki i lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, a dzisiaj jest dorosłą kobietą, która ma męża, dzieci i pracuje jako fryzjerka. Daje piękne świadectwo, mówiąc, że żyje właśnie dzięki modlitwie swoich rodziców przed cudownym obrazem Matki Bożej. My, salezjanie i salezjanki, mamy też przeświadczenie, że Matka Boża opiekuje się tu także naszymi pięknymi różanostockimi dziełami wychowawczymi.

Jubileuszowa sukienka i nowe święto

Najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii wizerunku była bez wątpienia jego koronacja. Zgodę na nią wydał – w czasie swojego niezwykle krótkiego pontyfikatu – Jan Paweł I. Dokonał jej 28 czerwca 1981 r., w zastępstwie zmarłego miesiąc wcześniej prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Franciszek Macharski. Uczestniczyło w tej uroczystości 250 tys. wiernych. Z okazji obecnego, uroczyście obchodzonego jubileuszu na wizerunek nałożono nową sukienkę – dzieło z pracowni Drapikowskich z Gdańska. Co więcej, od przyszłego roku w Archidiecezji Białostockiej obchodzone będzie także liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różanostockiej.

hb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content