15,6 C
Warszawa
wtorek, 7 maja, 2024

Karawaka, czyli krzyż morowy

26,463FaniLubię

W wielu miejscach naszego kraju – w związku z pandemią koronawirusa – ustawiane są tzw. karawaki, czyli krzyże morowe. To tradycja wywodząca się jeszcze ze średniowiecza. Krzyże takie ustawiano lub noszono z wiarą, że – w połączeniu z zanoszoną przed nimi żarliwą modlitwą – stanowić będą skuteczną ochronę przed zarazą. Nie ma w nich niczego przeciwnego wierze pod warunkiem, że nie traktuje się ich jako magicznych amuletów, ale jako pobudkę do modlitwy.

Karawaka (karawika) ma formę krzyża patriarszego, składającego się z belki pionowej i dwóch poprzecznych ramion (górnego, krótszego – symbolizującego tzw. titulus, czyli deskę z napisem „INRI” umieszczaną nad głową ukrzyżowanego Jezusa, oraz dolnego, dłuższego). Belka pionowa miała zakończenia w kształcie „kwiatu kąkolu”. W „klasycznej” wersji – przyjętej najprawdopodobniej w czasach Soboru Trydenckiego – na krzyżu umieszczano siedem krzyżyków i 18 pierwszych liter pierwszych (lub najważniejszych) wyrazów z łacińskiej modlitwy tzw. błogosławieństwa św. Zachariasza, będącego kierowaną do Boga modlitewną prośbą, by mocą Krzyża Chrystusa uwolnił i ochronił modlącego się oraz konkretne miejsce od mocy szatańskich oraz zarazy. Owe modlitewne inwokacje są fragmentami Psalmów lub do nich nawiązują.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nazwa krzyża pochodzi od hiszpańskiego miasta Caravaca de la Cruz, gdzie znajdował się (obecnie jest tam jego kopia) najbardziej znany taki krzyż, otaczany czcią pektorał z relikwią Krzyża Świętego, który według legendy przyniesiony został przez dwa anioły w XIII w. (być może jednak przywieźli go z Ziemi Świętej krzyżowcy). Krzyż ten zasłynął wieloma cudami, m.in. ochronił miasto przed przeróżnymi klęskami i jako taki – dla ochrony przed wszelkimi nieszczęściami (najczęściej „morowym powietrzem”) – powielany był w rozlicznych kopiach na całym świecie. Krzyż ten – jak w Encyklopedii Staropolskiej pisze Zygmunt Gloger – „stał się głośnym zwłaszcza r. 1545 we Włoszech podczas zarazy morowej w mieście ówczesnego soboru Trydencie”.

Warto nadmienić, że podobną formę „karawaki” ma także średniowieczny relikwiarz z cząstką Krzyża znajdujący się na Świętym Krzyżu.


Przez Krzyż Twój, Jezu, wybaw nas od morowego powietrza!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content